AKPM Genel Kurulu başladı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından hazırlanan bir raporda, Kıbrıs'ta iki kesim liderleri arasında başlayan yeni müzakere sürecine atıfta bulunularak, "çözüm için ortaya çıkan fırsatın kaçırılmaması" çağrısında bulunuldu.

29 Eylül 2008 Pazartesi, 14:02

AKPM sonbahar dönemi genel kurul çalışmaları Strasbourg'da başladı. Alman parlamenter Joachim Hörster tarafından hazırlanan ve genel kurulda çarşamba günü tartışılarak oylanacak olan "Kıbrıs'ta Durum" başlıklı raporda, "müzakerelerin tekrar başlamasının, şimdiden bütün Kıbrıslıların yararına olacak, cesaret verici sonuçları olduğu" ifade edildi.

"Devam eden müzakerelerin, adada yıllardır süren bölünmüşlüğü gidermek için en iyi fırsat olduğu" görüşü dile getirilen raporda, "Bu fırsat kaçırılmasın" denildi.
"Çözüm için başarı şansını mümkün olduğunca fazla artırmak amacıyla iki tarafın da ilave güven artırıcı önlemleri kabul ederek, uzlaşmaya hazır olduklarını teyit etmesi gerektiği" belirtilen taslak raporda, "iki kesimde de siyasi güçlerin ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin süreci engellemek yerine, buna tam destek vermelerinin cesaretlendirilmesi gerektiği" ifade edildi.

Taslak raporda, aralarında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere gibi üç garantör devletin de bulunduğu bütün dış aktörlerin sürece destek vermesi ve iki toplum arasındaki güvenin artırılmasına katkıda bulunması tavsiye edildi. Taslak raporun son bölümünde, Avrupa Konseyinin tecrübesinin ve uzmanlığının, barış sürecinde ve iki toplum arasında güvenin tesisinde değerlendirilebileceğine dikkat çekildi.

 

Talat ve Hristofyas Avrupa Konseyi'nde

AKPM genel kurulunda çarşamba günü öğle saatlerinde yapılacak Kıbrıs tartışmasından önce, salı günü Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, çarşamba sabahı ise KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat genel kurulda konuşacak.

AKPM'den verilen programa göre Hristofyas, "Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı" sıfatıyla konuşacak ve daha sonra AKPM üyesi parlamenterlerin sorularını yanıtlayacak. Talat ise çarşamba günü "Kıbrıs Türk toplumu lideri" sıfatıyla konuşacak, ancak programa göre kendisine soru sorulmayacak. AKPM'deki bir grup parlamenter, BM nezdinde başlayan görüşmelerde iki kesim liderinin de eşit koşullarda olduğunu hatırlatarak, kendisine soru sorulmasına izin verilmeyecek olan Talat'a haksızlık yaparak Avrupa Konseyi'nin "ayırımcılık" yaptığı görüşünde.

Bunun yanı sıra Talat ile birlikte ilk defa KKTC'nin bir cumhurbaşkanı AKPM genel kuruluna hitap etmiş olacak. Talat'ın, Strasbourg temasları sırasında Avrupa Konseyi yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor. AKPM, Rum kesiminin BM'nin barış planını referandumla reddetmesinin ardından, KKTC'li parlamenterlerin genel kurul ve komisyon toplantılarına "gözlemci statüsüyle" katılmasına onay vermişti.

 

''Güney Otesya ve Abhazya sorununun barışcıl çözümü için fırsatlar tükenmedi"

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Yavuz Mildon, ''Güney Osetya ve Abhazya sorununun barışçıl çözümü için fırsatların tükenmediğini'' söyledi. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) genel kurulunda konuşan Mildon, ''gevşek bölgesel özerklik modelinin'', Gürcistan'ın bu ayrılıkçı bölgeleriyle ilgili krizin çözümü için bir alternatif olarak düşünülebileceğini belirtti.

Mildon, Avrupa Konseyinin hazırladığı ''Avrupa Bölgesel Demokrasi Şartı''nın ortaya koyduğu toprak anlaşmazlıklarının çözümüyle ilgili önerilerin söz konusu krizin aşılmasında da rehber olabileceğini ifade etti. ''Güney Osetya ve Abhazya sorununun barışçıl çözümü için fırsatlar tükenmedi'' diyen Mildon, demokrasinin Avrupa'da daha fazla güçlenmesi için başkanlığını yaptığı Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.