Erdoğan'ın 'Kürt' danışmanına Yargıtay'dan red

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, gazeteci Uğur İpekçi'nin bir yazısındaki "Başbakan'ın tüm danışmanlarının Kürt olması tesadüf mü? Türkiye, içindeki düşmanları yanlış yerde arıyor, kafasını kaldırıp yukarı bakması gerekir" şeklindeki ifadeleri üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eski danışmanı Hasan Cüneyt Zapsu'nun açtığı tazminat davasını reddetti.

30 Eylül 2008 Salı, 09:21

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, gazeteci Uğur İpekçi’nin isim vermeden eleştirdiği ve “Başbakan Erdoğan’ın tüm danışmanlarının Kürt olması tesadüf mü? Türkiye, içindeki düşmanları yanlış yerde arıyor, kafasını kaldırıp yukarı bakması gerekir” şeklindeki yazı aleyhine eski AKP MYK üyesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eski danışmanı Hasan Cüneyt Zapsu’nun açtığı tazminat davasının reddedilmesine karar verdi.

Zapsu’ya tazminat verilmesi gerektiğine dair Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararın bozulmasına hükmeden Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda karar 41’e karşı 3 oyla alındı.

 

Dava konusu yazı

İpekçi, kapanan Habertürk gazetesinde, “Deniz Akkaya ile flört eden AK Parti’li” başlıklı yazısında Zapsu’nun adını vermeden şunları yazmıştı:

“Bu danışman, Güneydoğu’nun en büyük Kürt aşiretinin üyesi. Dedesi, ilk Kürt tiyatro eseri yazan bir edebiyatçı. Ehl-i Sünnet dergisinin sahibi. Türkçe-Kürtçe yayınlanan ‘Jin’ dergisinin önde gelen isimlerinden. Danışmanın halası, faili meçhul bir cinayete kurban giden Kürt hareketinin önde gelen isimlerinden bir aydının eşi. Danışmanın eniştesi öldürüldüğünde Abdullah Öcalan başsağlığı mesajı yayınladı. Öldürülen bu Kürt aydının yeğeni milletvekili de yine faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Danışman, yakın akrabaları gibi Doğu ve Güneydoğu da gezmiyor. Onun bir ayağı hep Amerika'da. Orada da sıradan yerlere gitmiyor. Örneğin bugünlerde Florida Tapma'da ABD Askeri Komuta Merkezi’nin bulunduğu Mac Dil Hava Üssü’ne sık sık uğradığı söyleniyor. Biliyorsunuz, ABD’nin Irak işgalini komuta ettiği 9 merkezden biri burası. TÜSİAD üyesi bu danışman, Başbakan Erdoğan’ın özellikle yurtdışındaki tüm önemli-özel görüşmelerinde bulunuyor. Erdoğan’ın aklının yarısı olduğu iddia edilen bu danışman, işin tuhaf yanı daha çok Korkut Özal’a yakın… Başbakan Erdoğan’ı tüm danışmanlarının Kürt olması tesadüf mü? Türkiye, içindeki düşmanları yanlış yerde arıyor, kafasını kaldırıp yukarı bakması gerekir”

 

Yerel Mahkeme reddetti

Zapsu, İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açarak, yayın yoluyla kişilik haklarına saldırı nedeniyle manevi tazminat talep etti. Mahkeme de yayınlanan yazının içeriğinin bir bütün olarak değerlendirildiğinde başbakanın danışmanlarını seçme şeklinin eleştirildiği ve bu nedenle de hukuka aykırılık unsurunun oluşmadığı savunularak davayı reddetti.

 

Yargıtay, tazminat istedi

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy çokluğuyla bozdu. Bozma gerekçesinde, “Her ne kadar isim verilmemiş ise de, yayında sözü edilenlerden birisinin davacı olduğunun anlaşıldığı, bu anlamda muafiyet olgusunun gerçekleştiği, yayının içeriğinde ise, davacının etnik kökeni ile ilgili bilgiler ve özel yaşamı konusunda değerlendirmeler yapıldığı ve davacının bu yönlerinin başbakanın danışmanı olarak seçilmesine etken olduğunun açıkça vurgulandığı, bu durumda, yapılan yayında hukuka aykırılık unsurunun oluştuğunun kabulü ile uygun bir manevi tazminata hükmedilmesi gerekir” görüşünü dile getirdi.

 

Hukuk Genel Kurulu Yerel Mahkemeyi haklı buldu

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi üyesi Mehmet Uyumaz, karara muhalif kalarak, Yargıtay’ın bozma gerekçelerine katılmadığını belirterek karşı oy kullandı. Yerel Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararına direnince, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemine geldi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Mahkeme’nin verdiği red kararının onanmasına oy çokluğuyla karar verdi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda karar 41’e karşı 3 oyla alındı. Aynı yazıda eleştirilen Egemen Bağış ve Ömer Dinçer, açtıkları davalarda tazminat almaya hak kazanmıştı.