Yunanlı gazeteciler greve gidiyor

Yunanistan'da gazeteciler 24 saatlik grev kararı aldı. Yunanistan Gazeteciler Sendikası (ESİEA), hükümetin sosyal güvenlik reformunu protesto amacıyla planlanan grev boyunca televizyon ve radyolarda haber bülteni yayınlanmayacağını, internet sitelerinin yenilenmeyeceğini, Perşembe günü de gazetelerin çıkmayacağını açıkladı.

30 Eylül 2008 Salı, 09:55

Yunanistan'da gazeteciler 24 saatlik grev kararı aldı. Yunanistan Gazeteciler Sendikası (ESİEA), grev kararının hükümetin sosyal güvenlik reformunu protesto amacıyla planlandığını bildirdi. Yarın saat 05.00'te başlayacak olan grev, 2 Ekim Perşembe günü saat 05.00'te sona erecek. ESİEA, grev boyunca televizyon ve radyolarda haber bülteni yayınlanmayacağını, internet sitelerinin yenilenmeyeceğini, Perşembe günü de gazetelerin çıkmayacağını açıkladı.

Bu arada, sosyal güvenlik kurumlarında görev yapan memurların da gazetecilerle birlikte 24 saat grev yapacakları açıklandı.

Yunanistan hükümeti, geçen Mart ayında çeşitli meslek gruplarının oluşturduğu 155 emeklilik fonunu 5 ana fonunun çatısı altında toplamayı öngören bir yasal düzenleme yapmıştı.

Gazeteciler ve çeşitli meslek kuruluşları, iyi yönetilmeyen fonlarla sağlıklı fonların birleştirilmesinin çalışanların zarar görmesine neden olacağını savunuyor.