'Neden sadece Çankaya'ya?'

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, belediye ile ilgili rüşvet iddialarını araştırmak üzere ''şimşek hızıyla'' müfettişler gönderen İçişleri Bakanlığı'nın, AKP'li belediyeler söz konusu olduğunda ''görmüyorum, duymuyorum, bilmiyorum'' anlayışıyla hareket ettiğine dikkat çekti. Eryılmaz, ''Bu müfettişler, Çankaya Belediyesinin rüşvete karşı ortaya koyduğu mücadeleyi incelemek için geliyorlarsa hoş gelsinler, sefa gelsinler, elleri çok dolu döneceklerdir. Ama 'Çankaya Belediyesi'nde rüşvet ve usulsüzlük var mı?' diye araştırma yapacaklarsa, onlar adına üzgünüm ki elleri boş döneceklerdir'' dedi.

30 Eylül 2008 Salı, 12:45

Çankaya Belediye Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz, İçişleri Bakanlığı’nın belediye ile ilgili rüşvet iddialarını araştırmak üzere müfettiş görevlendirmesi konusunda, “AKP’li belediyeler hakkında Aliağa’dan Silivri’ye, Gaziantep Büyükşehir’den Adana Büyükşehir’e bir dizi yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları tüm medyayı kaplamışken, neden sadece Çankaya Belediyesi’ne müfettiş gönderilmektedir?” dedi.

Eryılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Çankaya Belediyesi’ne ilişkin iddiaları araştırmak üzere “şimşek hızıyla” iki müfettiş gönderen İçişleri Bakanlığı’nın, AKP’li belediyeler söz konusu olduğunda “görmüyorum, duymuyorum, bilmiyorum” diyebildiğini belirtti. Rüşveti önlemek, temiz yönetim biçimi sağlamak ve topluma örnek bir belediye başkanlığı oluşturmak için çabaladığını anlatan Eryılmaz, şunları kaydetti: “Bu müfettişler, Çankaya Belediye Başkanlığı’nın rüşvete karşı ortaya koyduğu mücadeleyi yerinde incelemek ve öğrenmek için geliyorlarsa hoş gelsinler, sefa gelsinler, elleri çok dolu döneceklerdir. Ama ‘Çankaya Belediyesi’nde rüşvet ve usulsüzlük var mı?’ diye araştırma yapacaklarsa, onlar adına üzgünüm ki boşa çabalayacaklar ve elleri boş döneceklerdir. Bizim verilmeyecek tek bir kuruşluk hesabımız yoktur.”

Eryılmaz, 4.5 yıldır hemen hemen her ay belediye hesaplarının görevlendirilen müfettişlerce araştırıldığını ve bugüne kadar tek bir yanlışa rastlanmadığını ifade ederek şunları dedi: “Benim isyanım şunadır: İçişleri Bakanlığı göz göre göre neden çifte standart uygulamaktadır? AKP’li belediyeler hakkında Aliağa’dan Silivri’ye, Gaziantep Büyükşehir’den Adana Büyükşehir’e bir dizi yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları tüm medyayı kaplamışken, ortalık baştan başa yolsuzluk iddialarıyla çalkalanırken, pek çok AKP’li belediyede rantın ve yolsuzluğun kokusu bütün burunları rahatsız edecek kadar ağırlaşmışken, neden sadece Çankaya Belediyesi’ne müfettiş gönderilmektedir? AKP’li belediyelerle ilgili iddialar karşısında sağır rolüne soyunulmakta, buralara soruşturma için herhangi bir girişimde bulunulmamaktadır. Bu çifte standartlı tavır kabul edilemez. Benim yasa dışı bir şekilde dinlenmem kadar İçişleri Bakanlığı’nın bu tarafgir tavrı da tüm Türkiye için, demokrasimiz için, hukuk devleti ilkemiz için üzücü ve kaygı vericidir.”