Hristofyas'tan müthiş teklif

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununun çözümü için siyasi iradeye sahip olduklarını belirterek ''Kıbrıs'ta devam eden müzakerelerde başarısız olma lükslerinin olmadığını'' ifade etti. Kıbrıs Rum lideri Rum liman ve havaalanlarını Kıbrıslı Türklerin kullanımına açmaya hazır olduklarını da açıkladı.

30 Eylül 2008 Salı, 16:32

Avrupa Konseyi'nde bir konuşma yapan Rum lider Hıristofyas, Rum liman ve havaalanlarını Kıbrıslı Türklerin ticari faaliyetlerine açmaya hazır olduklarını belirtti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) genel kurulunda konuşan Hristofyas, Kıbrıs sorununun çözümü için siyasi iradeye sahip olduklarını belirtti. Hristofyas, ''Çözümün kolay olmadığını biliyoruz. Çözümsüzlük çözüm değildir. Çözümsüzlük kesin ayrılık, daimi ayrılık demektir. Seçmenler bizi seçti, çözüm önerdiğimiz için. Onları hayal kırıklığına uğratamayız'' diye konuştu.

Kıbrıs Rum yönetimi Savunma Bakanı Kostas Papakostas da bugün yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki ortak savunma doktrininin,  “son birkaç yıldır solduğunu” söyledi.

Rum basın haberlerine göre Papakostas, Rum radyosuna (RİK) yaptığı açıklamada, ortak savunma doktrininin “oy kapma amaçlı” kullanıldığını savundu.  Rum Bakan, doktrini, “aslında pratik uygulaması olmayan bir seçim öncesi gösteri hareketi” olarak nitelendirdi.