Erdoğan Orta Asya gezisine çıkıyor

Türkmenistan ve Moğolistan'a gidecek Erdoğan'ın, 3-6 Ekim 2008 tarihlerinde gerçekleştireceği resmi ziyaretlerin, iş birliği ve kardeşlik ilişkilerinin daha ileri düzeylere taşınabilmesi yönünde bir fırsat teşkil edeceği bildirildi. Erdoğan, Moğolistan ziyaretinde Orhun Anıtları'nın bulunduğu Hoşo Saydam ile Karakurum'u birbirine bağlayan Bilge Kağan karayolu ile Orhun Müzesi'nin açılışlarını yapacak.

02 Ekim 2008 Perşembe, 08:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarın Türkmenistan ve Moğolistan'ı kapsayan Orta Asya gezisine çıkacak.

Başbakan Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'un daveti üzerine 3-4 Ekim 2008'de Türkmenistan'a, Moğolistan Başbakanı Sanjaa Bayar'ın daveti üzerine de 4-6 Ekim 2008'de Moğolistan'a resmi ziyaretler gerçekleştirecek.
Türkmenistan ziyareti sırasında yapılacak ikili ve heyetler arası görüşmelerde, Türkiye ile Türkmenistan ilişkilerinin gündeminde yer alan konular ile her iki ülkenin ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınacak.

Ziyaret esnasında Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Toplantısı yapılacak ve Başbakan Erdoğan bu ülkede bulunan Türk vatandaşları ve iş adamlarıyla bir araya gelecek.
Erdoğan'ın ziyareti, geçen ay gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler ile ivme kazanan iş birliğinin ve kardeşlik ilişkilerinin daha ileri düzeylere taşınabilmesi yönünde bir fırsat olarak görülüyor.


Orhun Anıtları

Başbakan Erdoğan, Türkmenistan temaslarının ardından Moğolistan'a gerçekleştireceği ziyarette, TİKA tarafından yapımı üstlenilen ve Orhun Anıtları'nın bulunduğu Hoşo Saydam ile Karakurum'u birbirine bağlayan 46 kilometrelik Bilge Kağan Karayolu, Orhun Anıtları'nın korunması için inşa edilen Orhun Müzesi, başkent Ulanbator'da ismi ''Mustafa Kemal Atatürk'' olarak değiştirilen okulun önündeki Atatürk büstü ve Ankara Caddesi'nin açılışlarını yapacak.

Moğolistan'a gerçekleştirilecek ziyaret sırasında ikili ve heyetler arası görüşmeler yapılarak, Türkiye-Moğolistan ilişkilerinin gündeminde yer alan konular ile her iki ülkenin ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınacak.
Başbakan Erdoğan'ın bu ziyaretinin, zengin bir tarihi ve kültürel ortak mirasın paylaşıldığı ve 2009 yılında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40. yıl dönümünün kutlanacağı Moğolistan ile gelişen kardeşlik ve iş birliği ilişkilerinin daha da derinleştirilmesine imkan sağlayacağı belirtiliyor.

Erdoğan'a, iki ülkeye yapacağı resmi ziyaretlerde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de eşlik edecek.