Merkel, Rusya'ya sert çıktı

Rusya'yı ziyaret etmekte olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya'yı tanımasını eleştirdi. Merkel, "Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün müzakere edilemeyeceğini" söyledi.

02 Ekim 2008 Perşembe, 18:59

Rusya'yı ziyaret etmekte olan  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya'yı tanımasını eleştirerek, "Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün müzakere edilemeyeceğini" söyledi.

Batı'nın bunu kabul edemeyeceğini söyleyen Merkel, ay sonunda yapılacak görüşmelerin, sorunun çözümünde yardımcı olacağı umudunu dile getirdi.

Almanya Başbakanı Merkel, ayrıca NATO'ya katılmak isteyen ülkelerin buna özgürce karar vermeleri gerektiğini ifade etti.

Medvedev de Rusya'nın Gürcistan'da "doğru şey" yaptığını ve bu savaşın yeni bir uluslararası güvenlik sistemi gerektiğini gösterdiğini anlattı.