Taliban, Afgan hükümetiyle müzakereye karşı

Taliban hareketinin önde gelen bir komutanı, "kukla" olarak nitelendirdiği Afgan hükümetiyle uzlaşmaya karşı olduklarını yineledi. Karzai'nin müzakere yapma hakkı olmadığını savunan Taliban komutanı, Karzai'yi ABD'nin sözlerini yerine getirmekle itham etti.

03 Ekim 2008 Cuma, 14:07

Taliban hareketinin önde gelen bir komutanı, "kukla" olarak nitelendirdiği Afgan hükümetiyle uzlaşmaya karşı olduklarını yineledi.

Taliban komutanı Molla Birader, uydu telefonu bağlantısıyla Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'den gelen müzakere önerisini reddettiklerini söyledi.

Karzai'nin müzakere yapma hakkı olmadığını savunan Taliban komutanı, Karzai'yi ABD'nin sözlerini yerine getirmekle itham etti. Yabancı askerler ülkeden çıkarılıncaya kadar savaşlarını süreceklerini söyleyen Molla Birader, "Afgan toprağında yabancı asker varken müzakereye oturmayacaklarını" ifade etti.

Hamid Karzai,
bu hafta içinde yaptığı bir açıklamada, Suudi Arabistan'dan Taliban ile görüşmelerinde arabulucu olmasını istediğini açıklamıştı.