Süt tüketimi

Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği düzenledikleri basın toplantısında Türkiye'de kişi başına düşen günlük süt tüketiminin 54 gram olduğuna dikkati çekti. Birlik, Okul sütü programlarıyla çocuklara süt içirmek, yoksul aile çocukları başta olmak üzere tüm çocukların sağlıklı gelişimi, toplumumuz ve sağlıklı bir gelecek için çok önemlidir dedi.

04 Ekim 2008 Cumartesi, 09:04

Türkiye'de, süt tüketiminin artırılması için okullarda süt programlarının hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Hayrabolu Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alp, Türkiye'de kişi başına düşen günlük süt tüketiminin 54 gram olduğuna dikkati çekti.

Süt tüketiminin artırılması için faydalı programların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Alp, ''Gelecek nesillere sütü sevdirmek, tüketimi artırmak ve üreticiyi kalkındırmak için okullarda süt programı uygulanmalı'' dedi.

Uygulanacak programın hem üreticiyi kalkındıracağını hem de sütü çocuklara sevdireceğini bildiren Alp, şöyle devam etti:

''Ülkemizde çocuklarımız süt ve süt ürünlerini yeterince tüketmediğinden, sağlıklı beslenememektedir. Bu ürün özellikle yoksul aile çocuklarına ulaşamamaktadır.
Okul sütü programlarıyla çocuklara süt içirmek, yoksul aile çocukları başta olmak üzere tüm çocukların sağlıklı gelişimi, toplumumuz ve sağlıklı bir gelecek için çok önemlidir.''

Alp, okullarda süt programlarının hayata geçirilmesinin süt hayvancılığında da istikrarı ve süt piyasasını düzene sokacağını söyledi.

Temel gıda maddesi olan sütün, insanın sağlıklı geleceği için ne kadar önemli ise hayvancılık sektörünün geleceği için de en az o kadar önemli olduğunu vurgulayan Alp, ''Özellikle büyükbaş hayvancılığın ayakta kalabilmesi ve gelişmesi, ancak sütün istikrarlı ve güvenli bir pazara sahip olması ile mümkündür. Süt fiyatlarında fiyat istikrarı, pazar güvencesi sağlanamadığı takdirde hayvancılığın ayakta kalabilmesi mümkün değildir'' diye konuştu.