TSK'den Irak'a hava operasyonu

Genelkurmay Başkanlığı, TSK savaş uçaklarının, Irak'ın kuzeyine dün 2. kez hava operasyonu düzenlediğini bildirdi. Operasyonun, Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen saldırıya katılan bölücü terör örgütü grubunun Irak'ın kuzeyindeki Avaşin Basyan bölgesinde saklanan PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarına yönelik olduğu belirtildi.

05 Ekim 2008 Pazar, 14:02

Genelkurmay Başkanlığı, Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen saldırıya katılan bölücü terör örgütü grubunun Irak'ın kuzeyindeki Avaşin Basyan bölgesinde, değişik bölgelere kaçıp saklanmaya çalışan PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarına yönelik teknik vasıtalarla tespit edilen hedeflere Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup savaş uçaklarınca dün hava operasyonu icra edildiğini bildirdi.

 

Genelkurmay'dan basın toplantısı

Orgeneral Hasan Iğsız, Genelkurmay Karargahı'nda İnönü Salonu'nda düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Aktütün karakoluna yönelik saldırı ve ardından çıkan çatışmaya ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

 

Genelkurmay'da bir ilk

Genelkurmay Başkanlığı, son dönemde başlattığı açıklık politikasına bir yenisini daha ekleyerek, bu saldırıdan sonra gazetecilere detaylı bir brifing verdi. Saldırının yapıldığı bölgeyi anlatan Orgeneral Iğsız, bölgede 865 müstakil noktanın bulunduğunu belirterek, "Ben bu göreve 2.Ordu Komutanlığından geldim. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi bölgedeki bu noktaları tek tek görme imkanım yok. Ama Aktütün'ü 3 kez ziyaret ettim. Burası, en stratejik geçiş noktalardan biri, bu yüzden de terör örgütü tarafından saldırıya uğruyor " dedi.

Aktütün Karakolu'nda, Jandarma Sınır Birliği, 2 motorlu piyade kolu, AN/TPQ-36 hava tespit radarı, 2 adet tank, 3 adet 203 mm.'lik top, 2 adet 105 mm.'lik top, 3 adet 81 mm.'lik UT-1 havan, 1 adet 40 mm.'lik uçaksavar ile birlikte toplam 291 personel bulunduğunu açıklayan Orgeneral Hasan Iğsız şöyle devam etti:

"Olay günü, sabah 05.00'de 1 gece önce alınan görüntüler üzerine top atışı başlatılmıştır. Bayraktepe üzerine ateş açılmıştır. Orada bulunan zemin mevzi kazılmasına bile izin vermeyen taşlık kayalık bir bölgedir. Taşlardan yapılan mevziler de havan atışlarıyla yıkılmış, 13 şehitde bu nedenle şaraplel parçasıyla hayatını kaybetmiştir. Olay yerine süratle kobra taruz helikopterleri saldırmış, ardından da 2 F-16 teröristlerin üstlerine gönderilmiştir. Uçak ve helikopterlerimizin verdiği bilgiye göre, görev başarıyla sonuçlandırılmıştır. Bu takipte etkisiz hale getirilenler haricinde, 23 terörist etkisiz hale getirilmiştir."

Orgeneral Iğsız, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Sınır Karakolu'nda meydana gelen çatışmada en ufak bir zafiyet ortaya çıkmadığını, şehitlerin kahramanca mücadele ettiğini söyledi.

Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin hiçbir şekilde desteğini alamadıklarını söyleyen Orgeneral Iğsız, buradaki yol, hastane gibi imkanların da terör örgütüne sunulduğunu belirtti. Orgeneral Iğsız, beklentilerinin Irak'ın kuzeyindeki yönetimin PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesi ve örgüte verilen desteğin ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.
Orgeneral Iğsız, sivil halka zarar verilmemesinin temel prensipleri olduğunu vurgulayarak, örgütün bunu istismar ettiğini, özellikle Irak'ın kuzeyinde halka çok yakın bölgelere yerleştiklerini anlattı.

 

Aktütün Karakolu taşınacak

Orgeneral Iğsız, Aktütün Sınır Karakolu'nun, Berçar Tepe'ye taşınmasına ilişkin çalışmanın geçen yıl başlatıldığını, karakolun 2009 yılı yazına kadar buraya alınmasının planlandığını bildirdi. Aktütün Karakolu'nun haricinde beş karakolun daha yerleri değiştirilecek.  Aktütün Karakolu 300 metre kaydırılacak.

 

"Terör örgütü kırılma noktasında"

Bu mücadelenin terör örgütüyle güvenlik güçleri arasındaki mücadele olduğunu vurgulayan Orgeneral Iğsız, ''Başka şeyler karıştırılmasın. Bireysel olaylar bireysel boyutta kalmalı'' dedi. Orgeneral Iğsız, terör örgütünün bir çıkış yolu arayışı içinde ses getirecek eylemlere yöneldiğini belirterek, ''Terör örgütü kırılma noktasına doğru gidiyor. Bu sadece bizim düşüncemiz değil'' diye konuştu.

 

ABD ile istihbarat alışverişinde sıkıntı yok

ABD ile istihbarat alışverişinin devam ettiğini kaydeden Orgeneral Iğsız, ''Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok'' diye konuştu.

Orgeneral Hasan Iğsız, Aktütün'de meydana gelen olayın 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel tarafından incelendiğini ve değerlendirildiğini belirterek, Orgeneral Özel'in dün ve bugün bölgede bulunduğunu söyledi.

Terör örgütünün kırılma noktasına doğru gittiğini ifade eden Orgeneral Iğsız, bugün örgüt mensuplarının büyük bölümünün de endişe içinde olduğunu çıkış yolu arayan örgütün ses getirecek bir eylem düzenlemek için Aktütün'de bunu gerçekleştirmeye çalıştığını kaydetti. Orgeneral Iğsız, ''Aktütün'de bunu gerçekleştirememiştir. Bayraktepe'de 6 lider askerden 5'inin zarar görmesine rağmen direnişte en ufak azalma olmamıştır. Bu şehitleri boşu boşuna şehit edilmiş haline dönüştürürsek onlara hakaret etmiş oluruz. Verilen görevde sonuna kadar mücadele ettiler ve başardılar'' diye konuştu.

 

Irak'ın kuzeyine sıcak takibe ihtiyaç duyulmadı

Orgeneral Iğsız, Irak'ın kuzeyine sıcak takip konusunda, ''Böyle bir şeye ihtiyaç duyulmadı. Topçu ve Hava Kuvvetleri ile yapılmasının yeterli olacağı düşünüldü'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Perşembe günü terörle mücadele konusunda yapılacak toplantıda terörle mücadeleye ilişkin yasal taleplerinin dile getirileceğini ifade eden Orgeneral Iğsız, ''İnsan hakları açısından alınan bütün tedbirlere saygılıyız, ancak terörden zarar görebilecek insanların haklarını da unutmamamız gerekiyor. Güvenlik ihtiyaçlarıyla insan hakları arasında bir denge olmalı'' dedi.

Iğsız, Perşembe günü yapılacak toplantıda Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un terörle mücadele konusunda daha önce dile getirdiği ekonomik sosyal ve benzeri tedbirlerin de ele alınacağını belirtti.

Televizyonlarda Aktütün'deki çatışma ve benzeri terör olayları tartışılırken, politik ve stratejik yönlerin ele alınmasından rahatsızlık duymadıklarını, ancak bilinmeyen bir durumun taktik açıdan değerlendirilmesinin yanlışa yol açtığını söyleyen Orgeneral Iğsız, bugün bazı gazete manşetlerinde, ''bu şehitler sanki bir hiç uğruna hayatını kaybetmiş gibi '' ifadelerin yer aldığını dile getirerek, ''Bu şehitler vazifeyi kutsal bilip, vazife uğruna hayatlarını vermişlerdir. Kahramanca bu vazifeyi başarmışlardır. Onları minnetle anıyoruz'' diye konuştu.

 

Yaralı ve kayıp askerler

Orgeneral Iğsız, çatışmada yaralanan askerlerden ikisi hariç diğerlerinin durumunun iyi olduğunu, bu iki askerin de çok ciddi hayati tehlikelerinin bulunmadığını bildirdi.

Orgeneral Iğsız yaptığı açıklamda, "Havan saldırısında, lider konumunda olan 6 personelimiz 4'ü yaralanmış olması nedeniyle, koordinasyon bir süre kesilmiş olmasına rağmen, Jandarma Özel Harekat timlerimizin müdahalesiyle koordinasyon tekrar sağlanmıştır. Bu arada bu timde bulunan 2 uzman çavuşla da takip sırasında irtibat kesilmiştir. Haber alınamayan bu 2 askerin de büyük ihtimalle (bölgedeki ibareler çerçevesinde) şehit düşdüğünü düşünüyoruz. Halen 2. Ordu Komutanı'nın bölgede Aktütün olayını yerinde incelediğini belirten Iğsız, "Terör örgütünün amacı Bayraktepe'yi ele geçirirek, oradan Aktütün'ün kontrolünü sağlamaktı. Ama askerimiz görevini yerine getirerek buna imkan vermemiştir"

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orgeneral Iğsız, gelen sorular çerçevesinde konuşmasına şöyle devam etti:

"Teknik imkanlarımız var. Ancak bu imkanlarla, ancak 100-150 metre mesafeyi kontrol altında tutabilirsiniz. Bu bölgenin tamamını dünyanın hiçbir ülkesininde teknolojik olarak kontrol altında tutmanız mümkün değil. Bu saldırıda, Hava koşulları ve terörist grubun yer tespitini engelleyici unsurları kullanması da önemli bir unsur olmuştur. Irak'ın kuzeyindeki yönetimden hiçbir şekilde destek almıyoruz. Hatta oradaki alt yapı imkanlarının terör örgütü mensupları tarafından kullanıldığını da biliyoruz. Bir de bizim sivil halkın zarar görmemesine ilişkin gösterdiğimiz hassasiyet var. Bunu terör örgütü mensupları da istismar ediyor. Kuzey Irak yönetimi de halkın içine sığınan örgüte yönelik bir tedbir almıyor."