77 kiloluk kabak

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'nin Tepecik Beldesi'nde çiftçilik yapan Ahmet Demir, 77 kilogram ağırlığında bal kabağı yetiştirildi. Tavşanlı Ziraat Odası'nda görevli ziraat mühendisi Ertuğrul Gürleyen, 80 kiloya yaklaşan bal kabağı üretilmesini olağan dışı olarak nitelendirdi. Demir, kabakları lokantalara satmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

06 Ekim 2008 Pazartesi, 12:58

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'nin Tepecik Beldesi'nde çiftçilik yapan Ahmet Demir, yaptığı açıklamada, tarlasına ektiği dört bal kabağından birinin 77 kilogram ağırlığa ulaştığını söyledi.

Bir lokantada yemek yerken vitrindeki kabağın renginin ilgisini çektiğini ve bundan 4 tohum istediğini belirten Demir, bu tohumları kendisine ait patates tarlasının kenarına ektiğini bildirdi.

Demir, suladıkça kabakların büyüdüğünü ve 77 kiloya ulaşanı çalınabileceği endişesiyle koparıp evine getirdiğini ifade ederek, tarlada bıraksa daha da büyüyeceğini düşündüğünü kaydetti.

Diğer üç kabağın yaklaşık 30'ar kiloluk ağırlığa ulaştığını dile getiren Demir, kabakları lokantalara satmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

Tavşanlı Ziraat Odası'nda görevli ziraat mühendisi Ertuğrul Gürleyen de bu kabak türünün tohumlarının ülkede çiftçiler tarafından yaygın olarak tercih edildiğini belirterek, buna karşın bu tür tohumdan ağırlığı 80 kiloya yaklaşan bal kabağı üretilmesini olağan dışı olarak nitelendirdi.