Almanya'nın 'hassas adamı' Nazım

Alman ''Frankfurter Rundschau'' gazetesi, yazar ve şair Nazım Hikmet'i ''Hassas bir adam'' başlığıyla okuyucularına tanıttı. Nazım Hikmet'in büyük bir fotoğrafının yer aldığı yazıda, "hayatının büyük bir kısmını cezaevinde ve sürgünde geçiren Nazım Hikmet'in, buna rağmen eserleriyle Türkiye'de bir efsane olduğu" görüşüne yer verildi.

07 Ekim 2008 Salı, 09:21

Alman ''Frankfurter Rundschau'' gazetesi, yazar ve şair Nazım Hikmet'i tanıttı. ''Hassas bir adam'' başlığıyla yayınlanan ve Nazım Hikmet'in büyük bir fotoğrafına yer verilen yazıda, "hayatının büyük bir kısmını cezaevinde ve sürgünde geçiren Nazım Hikmet'in, buna rağmen eserleriyle Türkiye'de bir efsane olduğu" görüşüne yer verildi.


Yazıda, "Türkiye'de 1936-1965 yılları arasında sıkı yayın yasağı olduğu, bu nedenle Nazım Hikmet'in, birçok eserinin yayınlandığını görmediği, kendisini komünist olarak nitelendirdiği için uzun yıllar eski SSCB'de yaşadığı, ancak her zaman daha iyi bir yaşam için çaba harcadığı, bunun da takdire değer olduğu" belirtildi.


Bu takdiri göstermek için çok sayıda şiirinin seçilerek, ''Die Namen der Sehnsucht'' (Hasretlerin Adı) adı altında Türkçe ve Almanca olarak Ammann yayınevi tarafından kitap olarak yayınlandığı kaydedildi.


Gisela Kraft tarafından hazırlanan 357 sayfalık kitabın fiyatı 29,90 Avro.