AB Maliye Bakanları toplantısı

Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısı yapıldı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan, Almanya Maliye Bakanı Yardımcısı Joerg Asmussen, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler mevduat güvencesinin yıllık 100 bin avroya yükseltilmesi konusunda anlaşamadıklarını söyledi. Alt sınırı 20 bin avro olan mevduat güvencesinin, 1 yıl içinde 50 bin avroya yükseltilmesine karar verildi.

07 Ekim 2008 Salı, 13:09

Lüksemburg'da toplanan AB ekonomi ve maliye bakanlarının büyük bölümü, güvence tabanının kademeli olarak 100 bin avroya kadar yükseltilmesi için de niyet beyanında bulundular. AB üyeleri, Birlik genelinde halen alt sınırı 20 bin avro olan mevduat güvencesinin 1 yıl içinde 50 bin avroya yükseltilmesi konusunda anlaştı.

Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısı ardından, Almanya Maliye Bakanı Yardımcısı Joerg Asmussen, Lüksemburg'da toplanan AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi'nde yaptığı açıklamada, Fransa'nın, Avrupa'da halen alt sınırı 20 bin avro olan mevduat güvencesinin 100 bin avroya yükseltilmesi konusundaki önerisinde anlaşma sağlanamadığını söyledi. Asmussen, konuyla ilgili halen değişik görüşler bulunduğunu belirtti.

AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi kararlarında AB Komisyonu, tüm üyeleri bağlayıcı mevduat garantisi konusunda öneri hazırlamakla görevlendirildi. Kararlarda ayrıca üye ülkelere, bankaların daha etkin denetlenmesini mümkün kılan düzenlemeleri bir an önce uygulamaya koymaları çağrısı yapıldı. Son 2 haftada şiddetlenen küresel finansal krizde AB içinde en önemli yol ayrımı, İrlanda'nın kendi bankalarına yüzde 100 mevduat güvencesi sağlamasıyla yaşanmıştı.

Önce İrlanda'yı kendi bankalarından müşteri çalarak haksız rekabete neden olmakla suçlayan AB üyeleri, daha sonra aynı yolu izleyerek bölünmeyi derinleştirdiler. Son günlerde AB içinde mevduata sınırsız güvence getirme kararı alan diğer ülkeler Almanya, Avusturya ve Danimarka oldu.

AB'de halen Yunanistan ve Belçika başta olmak üzere birçok üye, mevduata 20 bin avro alt sınırında güvence sunarken bu rakam, Finlandiya ve Portekiz'de 25 bin avroya, İsveç'de 26 bin 600 avroya, İngiltere'de 35 bin sterline, Hollanda'da 38 bin avroya, Danimarka'da 40 bin 200 avroya, Fransa'da 70 bin avroya ve İtalya'da 103 bin 291 avroya ulaşıyor.

 

30 milyar Avro'luk fon kuruluyor

İspanya, mali sektöre yardım amacıyla 30 milyar avroluk bir fon kuruyor. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, yaptığı açıklamada, mali sektöre destek amacıyla kuracakları 30 milyar avroluk fonun, gerekirse 50 milyar avroya çıkarılabileceğini söyledi.
Zapatero, ülkesinde bankaların mevduat güvencesini 100 bin avroya yükselteceğini de bildirdi.