Çağlayan: Krizin çözümü güven

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, küresel finans aktörlerinin aşırı risk alarak krize neden olduğunu ve dünyada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi bir yapının bulunmayışından sözkonusu problemin ortaya çıktığını belirtti. Çağlayan, "Ekonominin en önemli unsuru güvendir. Birbirimize güvendiğimiz sürece olabilecek sıkıntıları en az zararla atlatabiliriz" dedi.

09 Ekim 2008 Perşembe, 11:12

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, küresel krizin finans aktörlerinin aşırı risk almalarından kaynaklandığını ifade etti.

Dünyada, Türkiye'de olduğu gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) gibi bir yapının olmaması nedeniyle sözkonusu krizin ortaya çıktığını savunan Çağlayan, "Türk bankacılık sektöründeki sermaye rasyo yeterliliği, gelişmiş ülkelerdekinin iki katından daha fazla, bu açıdan Türkiye güven verici” dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON ) üyelerine küresel krizle ilgili değerlendirmeler yapan Çağlayan, ihracatının yüzde 60’ını AB bölgesine yapan Türkiye’nin küresel krizden etkileneceğini söylerken, gelinen noktada en önemli konunun güven olduğunu ifade etti.

 

Güven ve zarar ilişkisi

Çağlayan, ABD’nin 850 milyar dolarlık paketi güveni yeniden kurmak amacıyla onayladığını belirterek, “Ekonominin en önemli unsuru güvendir. Birbirimize güvendiğimiz sürece olabilecek sıkıntıları en az zararla atlatabiliriz. Mali ve reel sektör birbirini köstekleyen değil, destekleyen olmalı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu güveni koruyacak çalışmalara ağırlık veriyor. Rehavet içinde değiliz, etkiyi minimize edecek çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını ve AB pazarının daraldığını kaydeden Çağlayan, “Yeni dönemde KOBİ’ler önceliğimiz olacak. İhracatçı KOBİ’leri Asya, Afrika ve Pasifik pazarlarına yönlendirecek çalışmalar yapıyoruz” dedi. Sanayi envanterinin bu ay sonu tamamlanacağını da açıklayan Çağlayan, işverenin sigorta priminden 5 puan indirmenin, devlete 4 milyar YTL’ye mal olduğunu belirtti.