NATO, korsan avında

NATO, Hint okyanusu ile Aden Körfezi'nde gemi kaçıran ve deniz ticaretine engel olan Somalili korsanlarla mücadele kararı aldı. Macaristan'da toplanan NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, korsanlarla mücadele amacıyla yıl sonuna kadar ortak kuvvet oluşturulması ve bölgeye savaş gemileri gönderilmesi yönünde fikir birliğine vardı.

10 Ekim 2008 Cuma, 08:09

NATO sözcüsü James Appathurai, BBC'nin "Afrika'ya Bakış" programında yaptığı açıklamada, savaş gemilerinin, gerekli görülmesi halinde, uluslararası yasalar çerçevesinde güç kullanabileceğini söyledi.

Appathurai, korsanların, gelişmiş silahlara sahip olmalarına ve organize hareket etmelerine karşın, savaş gemilerine karşı koyma kapasitesine sahip olmadıklarını kaydetti. Ortak kuvvet, Somali açıklarına düzen getirmeye çalışacak ve aynı zamanda, gıda kıtlığı çeken 3 milyon kişiye yardım götüren BM gemilerinin güvenliğini sağlayacak. Bazı ülkeler, artan korsan saldırıları nedeniyle bölgede halihazırda savaş gemisi bulunduruyor.

Somalili korsanlar geçen ay, içinde 33 adet T-72 tipi tankın yanı sıra tüfek ve mühimmat bulunan Ukrayna bandıralı MV Faina adlı gemiyi kaçırmıştı. Fidye konusunda müzakerelere açık olduklarını bildiren korsanların, geminin serbest bırakılması karşılığında 22 milyon dolar talep ettiği belirtiliyor.

Korsanlar, Japonya'ya ait kimyasal madde taşıyan bir tankeri de ağustos ayında ele geçirmiş, gemi 1,6 milyon dolarlık fidye karşılığında serbest bırakılmıştı. BM de bu hafta içinde, korsanlara karşı güç kullanılmasına olanak tanıyan ikinci bir karar almıştı.

 

Korsan kasabasında yaşam

Güçlü silahlarla donanmış Somalili korsanların kaçırdığı gemi ve diğer deniz taşıtları, genellikle sahil kasabası Eyl'e yanaştırılıyor. Büyük bir kargaşanın hakim olduğu kasaba, lüks hayata adapte olmaya çalışan iyi giyimli, hatta kravatlı, dizüstü bilgisayar kullanan, kıyıya kruvazörlerle yanaşan korsanlara ev sahipliği yapıyor. Açlıkla boğuşan ülkede farklı bir çizgiye sahip olan korsanların yaşam standartları, bölge halkı üzerinde büyük bir etki yaratıyor ve gemi kaçırma eylemleri kasaba sakinlerinin açısından olağan bir durum olarak gözlemleniyor. Kasabada, şaşılacak bir para sirkülasyonu var ve burada yaşayan herkes, bundan pay alma çabasında.

Korsanların büyük bölümünü, yarı özerk bir statüye sahip Puntland bölgesinden gelen Somalililer oluşturuyor. Kaçırılan deniz taşıtlarının fidye değeri, 300 bin-1,5 milyon dolar arasında değişiyor. Kasaba ekonomisini, fidyeden elde edilen gelir ayakta tutuyor. Kasabada, kaçırılan gemilerin mürettebatına hizmet için açılmış restoranlar dahi bulunuyor, konforlu konutlar inşa ediliyor, insanlar lüks otomobillere biniyor.

Gözlemciler, korsanların geçen yıl 30 milyon dolarlık fidye aldığını tahmin ediyor. Bu tutarın, Puntland'a ayrılan devlet bütçesinden daha fazla olduğu dikkati çekiyor.