Fransa Irak'a silah satacak

Irak'taki güvenlik sorunu silah satan ülkelerin ekonomilerine katkı sağlıyor. Fransa 20 yıl aradan sonra yeniden Irak'a silah satmaya hazırlanıyor. Irak ordusundan bir heyetin, önümüzdeki günlerde Paris'e gelerek, 30 keşif ve kurtarma helikopteri satın almak için Fransız yetkililerde görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

10 Ekim 2008 Cuma, 17:07

Dünyanın önde gelen silah üreticilerinden Fransa, yaklaşık 20 yıllık bir aradan sonra Irak pazarına tekrar geri dönmek için hazırlanıyor.

Irak ordusundan bir heyetin, önümüzdeki günlerde Paris'e gelerek, 30 keşif ve kurtarma helikopteri satın almak için Fransız yetkililerde görüşmelerde bulunacağı bildirildi.
Fransız ordusunun, Irak ordusuna askeri eğitim vermesi ve Irak ordusu envanterinde bulunan silahlar için yedek parça alımı da görüşmelerde gündeme gelecek.

Fransa'nın savaş uçağı ve yeni teknolojik silah satımının ise daha sonraki dönemde gündeme gelmesi bekleniyor.

Saddam Hüseyin döneminde Irak ordusuna en fazla silah satan ülkelerin başında gelen Fransa,1990 yılında ilan edilen BM ambargosunun ardından bu ülkeye silah satışlarını askıya almıştı.

ABD'nin liderliğindeki koalisyon güçlerinin askeri müdahalesine şiddetle karşı çıkan Fransa, son iki yıl içinde Irak'ta yeni yönetimle tekrar ilişkileri normalleştirme ve geliştirme yolunda önemli adımlar atmıştı.