Kapat

Son Haberler

A+ A-

Mikro sera kredisi çıkıyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde uygulanan mikrokredi projesinden yararlanarak ''mini seralar'' kuran köylüler, ürettikleri sebzelerle evlerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra bütçelerine de katkı sunuyor.
Yayınlanma tarihi: 7 Haziran 2010 Pazartesi, 09:19

Siverek'te ''Türkiye Grameen Mikrokredi Programı'' (TGMP) kapsamında, AKP Şanlıurfa Milletvekili Eyyüp Cenap Gülpınar'ın finansmanını karşıladığı ve kendi adını taşıyan mikrokredi şubesi, maddi durumu iyi olmayan yurttaşlara verdiği kredilerle, ilçe merkezinin yanı sıra kırsal kesimde yaşayan yurttaşların kendilerine yeni iş imkanları oluşturmalarına da olanak sağlıyor.

Bu çerçevede daha önce sadece hayvancılık veya geleneksel tarım ürünleri üreten kimi köylüler, aldıkları kredilerle, evlerinin bahçesine kurdukları mini seralarla yeni iş imkanlarına da kavuşmuş oldu. Köylü yurttaşların ailece çalıştıkları seralarda ürettikleri sebzelerle, evlerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, arta kalan ürünleri pazarda satarak, aile bütçelerine de katkı sağlıyor.


3 yılda 700 bin TL

Siverek Eyyüp Cenap Gülpınar Mikrokredi Şubesi Müdürü Hasan Kış, gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu şubelerinin 3 yıl önce kurulduğunu belirtti. Şimdiye kadar 700 bin TL kredi dağıttıklarını aktaran Kış, şunları kaydetti: ''Merkezdeki üyelerimizin çoğunluğu bayanlardan oluşuyor. Kırsal kalkınmaya katkı sunmak amacıyla köylerde de 'mikro sera' kredisi vermeye başladık. Verdiğimiz kredilerle toplam 21 seranın kurulmasına olanak sağladık. 30 metre kare alana kurduğumuz bu mikro seralar sayesinde Yurttaşlarımız kendi evlerinin sebzelerini karşılıyorlar. Seralarda genellikle domates, biber ve patlıcan gibi sebzeler yetiştiriliyor.'' Mikro kredi çalışmalarının devam ettiğini bildiren Kış, yararlanmak isteyen köylüleri beklediklerini ifade etti.

Krediden yararlanan çiftçilerden Nuri Öklek, ''Bölgede tek tarım yaptığımız için daha önce zamanımızın çoğu boşa geçiyordu. Seralar sayesinde çoluk çocuk bu işle ilgileniyoruz hem faydalı bir iş yapıyoruz hem de evimizin sebzesini karşılıyoruz, arta kalanı da satarak aile bütçemize katkı sunuyoruz'' dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler