Aşırı sağcı lider Haider yaşamını yitirdi

Avusturyalı aşırı sağcı lider Jörg Haider, trafik kazasında yaşamını yitirdi. Haider'in aşırı hız yaptığı ve bir aracı sollarken direksiyon hakimiyetini yitirip yoldan çıktığı öğrenildi. Haider'in ölümüyle ülke genelinde yas ilan edildi. Haider, 1993'te de aşırı hız nedeniyle kaza yapmıştı.

11 Ekim 2008 Cumartesi, 08:51

Avusturya haber ajansı APA, polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, 58 yaşındaki Kaernten Eyalet Valisi Haider'in Volkswagen marka Phaeton modeli makam aracını çok hızlı kullandığı, yoldan çıkan aracın birkaç takla attığı ve hurdaya döndüğü kaydedildi.

Kaza, gece yarısından sonra güneydeki Klagenfurt kenti yakınlarında meydana gelmişti. Araçta yalnız olan aşırı sağcı Avusturya'nın Geleceği İttifakı (BZÖ) Genel Başkanı Haider, kaza yerinde hayatını kaybetmişti.

Haider, 4 Ağustos 1993'te benzer şekilde yaptığı ve BMW marka arabasının hurda olduğu trafik kazasını ufak bir sıyrıkla atlatmıştı.

Bu arada APA'ya açıklama yapan Haider'in sözcüsü Stefan Petzner, liderin ölümünü, "Bizim için dünyanın sonu gibi" sözleriyle değerlendirdi.

1999'daki seçimde Özgürlükçü Parti Genel Başkanı olarak yüzde 27 oy alarak hükümete katılan Haider, Adolf Hitler'in ''çalışma örgütlenmesini'' benimsemesinden ötürü Avrupa Birliği'nin şimşeklerini çekince, hükümetten ayrılmak zorunda kalmıştı.

Yahudi düşmanlığıyla da tanınan Haider, uzun zamandır sloganlarını yumuşatmıştı. Haider, 2002'de Bağdat'a giderek yakınlık duyduğu Saddam Hüseyin'le görüşmüştü. Haider şubat ayında, eyaletinde cami ve minare yapımını yasaklamıştı.
 

Haider'in  hayatını yitirmesiyle ülke genelinde yas ilan edildi. Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Haider'in ölümünden ''derin üzüntü duyduğunu'' belirtirken, Haider'in kaybının ''insanlık trajedisi'' olduğunu söyledi.

Haider'in siyasi yaşamında büyük kitleleri harekete geçirdiği gibi ''büyük tartışmalara da neden olduğunu'' ifade eden Cumhurbaşkanı Fischer, Haider'i, ''büyük beceriye sahip bir politikacı'' olarak niteledi.

Başbakan Alfred Gusenbauer de Haider'in ölümünden ''büyük üzüntü duyduğunu'' ifade ederek, ''Haider'in ülkenin siyasi yaşamında büyük bir yeri olduğunu ve yıllardan beri Valiliğini yaptığı Kaernten eyaletinde gelecek yıl da iktidarını sürdürmeyi garantilemiş olduğunu'' söyledi.

Haider, geçen ekim ayı sonunda yapılan genel seçime Avusturya'nın Geleceği İttifakı'nın (BZÖ)lideri olarak girmiş ve oyların yüzde 10,7'sini alarak 183 üyeli parlamentoda 21 sandalye kazanmıştı. Seçimin ardından aldığı oylarla ''kilit parti'' konumuna gelen Haider liderliğindeki BZÖ ile Sosyal Demokrat Parti(SPÖ) ile Hristiyan demokrat eğilimli Halk Partisi(ÖVP) koalisyon hükümeti kurmayı reddetmişlerdi.

Jörg Haider son seçime BZÖ lideri olarak girip partisinin federal meclise dördüncü parti olarak girmesini sağladığı halde federal mecliste milletvekili olarak görev almayı kabul etmeyerek, Kaernten eyalet valisi olarak görevini sürdüreceğini açıklamıştı.

 

Avusturya'da yas

Jörg Haider'in dün gece yarısı bir trafik kazası sonucu ölümüyle ülke genelinde yas ilan edildi.
Haider'in Valisi olduğu Kaernten eyaletinin başkenti Klagenfurt'ta binlerce kişi eyalet binasının önüne çiçek bırakarak mum yaktı.

Eyalet binası önünde toplanan kalabalık da açılan taziye defterine duygularını yazmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

Bu arada, Avusturya devlet televizyonu ORF de, yayın akışını değiştirerek, mahalli saatle 21:45'te Jörg Haider'in siyasi yaşamını anlatan 35 dakikalık bir belgesel yayımlayacağını duyurdu.

58 yaşında hayatını yitiren aşırı sağcı Jörg Haider'in de diğer siyasi parti liderleri gibi devlet töreniyle defnedileceği belirtiliyor.

Haider'in cenaze töreniyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.