Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Türkiye'nin Hamas'a desteğinden kaygı duyuyoruz"

Jerusalem Post'a konuşan Filistin Yönetimi yetkilisi, Yönetim'in, Türkiye'nin Hamas'a artan desteğinden kaygı duyduğunu belirtirken, "Türkiye'nin politikası, Hamas'ı cesaretlendirirken Filistin Yönetimi'ni baltalıyor" diye konuştu.
Yayınlanma tarihi: 8 Haziran 2010 Salı, 08:02

Filistin Yönetimi'nin, "Türkiye'nin Hamas'a artan desteğinden kaygı" duyduğu belirtiliyor. Jerusalem Post'a konuşan bir Filistin Yönetimi yetkilisi, "Türkiye'nin politikası, Hamas'ı cesaretlendirirken Filistin Yönetimi'ni baltalıyor" diye konuştu.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas'ın, Türkiye-Hamas yakınlaşmasından duydukları endişeyi İstanbul'da görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiğini kaydeden yetkili, Erdoğan'ın ise, Filistin Yönetimi ile Hamas arasında arabuluculuk yapmayı önerdiğini, bu önerin Abbas tarafından kabul edildiğini de ifade etti.

Jerusalem Post'a konuşan Ramallah'daki bir Filistin Yönetimi yetkilisi, Yönetim liderliğinin, başta Gazze ablukasının "koşulsuz" olarak kaldırılması yönündeki bakışları olmak üzere Türkiye'nin Hamas politikasından mutsuz olduğunu söyledi. "Türkiye'nin politikası Hamas'ı cesaretlendirirken Filistin Yönetimi'ni baltalıyor" diyen yetkili, "Elbette ki, ablukanın kaldırıldığını görmek istiyoruz ama Hamas, Gazze'deki darbeye son vermeli ve Mısır'ın, Fetih ile barışmasına ilişkin önerisini kabul etmeli" şeklinde konuştu.

Refah geçişinin açılmasından da endişelendiklerini belirten yetkili, "Türk ve Mısır hükümetlerine, Hamas'ın 2007 yılında darbe yapmadan önce geçişin Filistin Yönetimince kontrol edildiğini anımsatmak istiyoruz. Eğer Refah geçişi yeniden açılacaksa bunun Hamas ile değil, bizimle koordinasyon içerisinde yapılmalıdır" dedi.

"Erdoğan, Filistin yönetimi ile Hamas arasında arabuluculuk önerdi"

Aynı yetkili, CİCA zirvesi için İstanbul'a gelen Mahmut Abbas'ın, Erdoğan ile görüşmesinde Türkiye ile Hamas arasındaki yakınlaşmasından duyulan kaygıyı ilettiğini belirtirken de Erdoğan'ın, Filistin Yönetimi ile Hamas arasında arabuluculuk yapmayı önerdiğini, bu önerinin Abbas tarafından kabul edildiğini de anlattı.

Bu arada, Jerusalem Post, haberinde Batı Şeria'daki üst düzey bir El Fetih yetkilisi olan Azzam El Ahmed'in, hafta sonunda, Gazze ablukasının, Hamas'ın El Fetih ile olan ihtilafı çözülmeden kaldırılmasına karşı olduğunu belirtirken, Gazze'te insani kriz olmadığını, Filistin Yönetiminin Gazze'ye İsrailli geçişleri üzerinden yardım gönderdiğini söylediğine dikkat çekti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler