Kapat

Son Haberler

A+ A-

Öğretmen atamalarına protesto

Eğitim Sen Ankara Şubelerinin başkanları, öğretmen atamalarında uyguladığı politika nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı'nı (MEB) protesto etti.
Yayınlanma tarihi: 8 Haziran 2010 Salı, 12:04

Eğitim Sen Ankara Şubeleri Sözcüsü Tuğrul Culfa, MEB önünde toplanan şube başkanları adına yaptığı açıklamada, öğretmen açığının yıllardır eğitim sisteminin sorunları arasında yer aldığını söyledi. Culfa, her yıl yeterli sayıda atama yapılmamasının yanı sıra binlerce öğretmenin emekliye ayrılması ile bu açığın daha da büyüdüğünü belirterek, MEB'in benimsediği atama politikasını sürdürmesini eleştirdi.

Güvencesiz istihdam edilen öğretmen sayısında da tam bir patlama yaşandığını savunan Culfa, resmi rakamlarla 140 bin olduğu belirtilen öğretmen açığının, normal eğitim yapıldığı düşünülürse 400 binlere çıktığını öne sürdü. Culfa, açığı kapatabilecek 327 bin işsiz öğretmen olmasına karşın MEB'in atamalarda cimri bir tutum sergilediğini iddia etti.

Bakanlığın, birçok ilde olduğu gibi Ankara genelinde açık olan okulları dahi tercihe açmadığını ileri süren Culfa, Haziran ayında bir, Temmuz ayında bir tayin hakkı vererek, öğretmen atama sorununu çözeceğini düşünen MEB'in açığı nasıl kapatmayı umduğunu merak ettiğini söyledi. Tuğrul Culfa, 2010-2011 eğitim-öğretim yılının öğretmen açıkları başta olmak üzere sorunlarla başlayacağını iddia ederek, bakanlığı bütün okulların tercih edilmesine olanak vermeye çağırdı. Culfa, aksi taktirde yaşanacakların sorumlusunun MEB olacağını belirtti. Açıklamanın ardından Culfa, bazı şube başkanlarıyla MEB girişine siyah çelenk bıraktı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler