Kapat

Son Haberler

A+ A-

PTT'de yeni uygulama

PTT Genel Müdürlüğü, basım ve dağıtımdan kaynaklanan gecikmeleri ortadan kaldıracak ''Hybrid Mail (Melez/Karma Posta)'' hizmetini başlattı.
Yayınlanma tarihi: 10 Haziran 2010 Perşembe, 10:38

Dünyada pek çok ülkede sunulan ''Hybrid Mail'' hizmeti, ''kuruluşlarca elektronik ortamda verilen postanın, posta idaresi tarafından basılarak dağıtımının yapılması'' olarak tanımlanıyor.Elektronik ortamda verilen fatura ve benzeri gönderilerin PTT tarafından en yakın yerde basılarak dağıtımına imkan veren sistem için Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Erzurum'da elektronik ortamdaki gönderi basımına yönelik son teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış merkezler kuruldu. Bu merkezler, kendilerine yakın illere iletilecek gönderilerin basımını yaparak, dağıtım süresini de kısaltıyor.

Bir saatte 53 bin gönderiyi tam renkli veya siyah beyaz baskı teknolojisine sahip cihazlar ile zarflama makinelerine sahip merkezlerden İstanbul ve Ankara'dakinin günlük kapasitesi, 2.5 milyon gönderiye ulaşıyor.

Sistemde, kurum, kuruluş ve özel kişilerin posta işletmesine verdiği fatura, sigorta poliçesi, banka ekstresi, tebrik, broşür, kutlama gibi toplu gönderiler elektronik ortamda müşterilerden alınıyor ve bu gönderiler, varış yerine en yakın baskı merkezine yine elektronik ortamda iletildikten sonra basım ve dağıtımı yapılıyor. Hybrid Mail uygulaması, gönderi sahiplerinin baskı işine vakit ayırma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için zaman tasarrufu sağlıyor. Kişiye göre reklam ve broşür gibi dokümanları da zarflama anında iletiye ekleme imkanı sunun sistem, müşterilere gönderilerinin her aşamasını elektronik ortamda takip imkanı da sunuyor.

Öte yandan PTT tarihinin ''yatırım bedeli en yüksek projesi'' olarak bilinen ve 66.5 milyon avroya mal olan Hybrid Mail sisteminin ilk müşterisi Türk Telekom A.Ş oldu. Şirket ile anlaşma imzalayan PTT, firmanın tüm posta gönderilerini 5 yıl boyunca bu sistemle sahiplerine ulaştıracak.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler