Temel bilimlere artık TÜBİTAK'ta yer yok

Prof. Dr. Ali Nesin, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik 7 yaz okulu projesinin reddedildiğini söyledi.

10 Haziran 2010 Perşembe, 14:40

Aziz Nesin’in oğlu Prof. Dr. Ali Nesin’in öncülüğünde üç yıl önce İzmir Şirince’de kurulan Matematik Köyü’ndeki lise ve üniversite öğrencilerine yönelik 7 yaz okulu projesinin, 7’si de TÜBİTAK tarafından reddedildi. Prof. Nesin, projenin “sudan sebeplerle reddedildiğini” belirterek “Olağanüstü bir proje sunduk ama bu reddedildi. TÜBİTAK’ta artık ne yazık ki temel bilimlere yer yok” dedi.

Prof. Dr. Ali Nesin, gazetemize yaptığı değerlendirmede, 2007 yılında kurulan Matematik Köyü’nün her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizden ve dünyadan ünlü matematikçileri lise ve üniversite öğrencileriyle buluşturmayı amaçladığını vurgulayarak “Matematik Köyü’nde verilecek ders saatlerinin yazılmaması, Matematik Köyü’nde yönetici olmam ve ders vermemin etik olmadığı gibi sebeplerle proje reddedildi. TÜBİTAK daha çok endrüstri mühendisleri birliği oldu. Temel bilimlere artık TÜBİTAK’ta yer yok” diye konuştu. Nesin Vakfı ve Türk Matematik Derneği’ne destek beklediğini kaydeden Prof. Dr. Ali Nesin, şunları kaydetti:

“Dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden akademisyenler, beş kuruş para almadan, üstelik yol paralarını da ceplerinden ödeyerek, araştırmalarından, tatillerinden ve ailelerinden fedakârlık yaparak gençlere ders vermek isteyecekler ve TÜBİTAK bunu reddedecek! Hadlerine değildir! Uygar dünyanın her yerinde her makul kurum böyle bir projeyi destekler. Aksi, çapsızlığın, düşmanlığın, cehaletin göstergesidir. Yüzlerce lise ve üniversite öğrencisi bu yaz köyümüze, daha doğrusu kendi köylerine akın akın matematik öğrenmeye ve yapmaya gelecekler. TÜBİTAK’ın olmasa da halkımızın, sizlerin desteğiyle. 50 dolayında akademisyen liselilere 30, üniversitelilere 45 ders verecek. Bir öğrencinin bir günlük maliyeti -Köy’ün yıllık gideri göz önüne alındığında- her şey dahil, 50 TL dolayında. Ülkemizde bilimi desteklemekle yükümlü TÜBİTAK’a beğendiremediğimiz projemize destek istiyoruz. TÜBİTAK’ın desteklemeye değer görmediği projelerimizi http://matematikkoyu.org/lise2010 (lise), http://matematikkoyu.org/tmd2010 (üniversite) web sayfalarında bulabilirsiniz. Desteğiniz için Nesin Vakfı’nın İş Bankası, Parmakkapı Şubesi, Şube kodu: 1042, Hesap No: 0687054, IBAN TR170006400000110420687054, kredi kartıyla bağış için: https://secure.cs.bilgi.edu.tr/nesinvakfi/bagis.php adresini kullanabilirsiniz.”