Kapat

Son Haberler

A+ A-

'Cinayetin ardındaki gerçeği bilmek istiyoruz'

İtalya'da Vatikan'a bağlı haber portallarından biri olan Asia News, Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese'nin şoförü tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin, ''karanlık güçlerin işi'' olabileceği biçimindeki iddiasını bugün bir kez daha tekrarladı.
Yayınlanma tarihi: 10 Haziran 2010 Perşembe, 18:06

Türkiye'deki İtalyan Katolik yetkililerden İzmir Başpiskoposu Ruggero Franceschini, İskenderun'daki cinayetin ardından katil zanlısı olarak tutuklanan Murat Altun'un ''karanlık güçler'' tarafından kullanıldığını düşündüklerini belirterek, ''Cinayetin ardındaki gerçeği bilmek istiyoruz. Murat deli olmadığı gibi fanatik biri de değil'' dedi.

Başpiskopos Franceschini, İtalya'da bulunduğu sırada Asia News'e verdiği demeçte, Altun'u 10 yıl önce bizzat kendisinin işe aldığını belirterek, ''Murat'ın başkaları tarafından kullanıldığını düşünüyorum. İskenderun'da, cenaze töreni öncesinde görüştüğüm Adalet Bakanı ve savcıya da söyledim: Bizler gerçeği, sadece gerçeği bilmek istiyoruz. Başka yalanlar istemiyoruz, bu işin ardında pek çok insan mı var, az insan mı var, bu bir aşk cinayeti mi, neyse ne! Hiç bir şeyin gizli bırakılmamasını istiyoruz" diye konuştu.
Franceschini, cinayetin ardında, ''Türkiye'de hükümeti istikrarsızlığa sürüklemek isteyen, nostaljik ve de muhtemelen anarşist gruplar'' olarak tarif ettiği ''karanlık güçler''in bulunabileceğini iddia etti.

'Kuşku uyandıran noktalar'

İzmir'de son altı yıldır başpiskopos olarak görev yapan 71 yaşındaki Franceschini, cinayette kuşku uyandıran noktaları şöyle özetledi: ''Cinayetin işleniş biçimiyle kamuoyu yanıltılmak istenmiş gibi görünüyor. Murat Altun adlı delikanlı, piskoposu öldürdükten sonra, 'Büyük şeytanı öldürdüm! Allahüekber' diye bağırmış. Bu gerçekten çok garip. Murat şiddet içeren cümleler söyleyebilecek biri değildir. Ben onu en az 10 yıldır tanıyorum. Onu kilisede işe alan benim. Asla o tür ifadeler kullandığına tanık olmadım. Dini bütün bir Müslüman değildi. Hristiyan olmaksızın Hristiyan kültürüne sahip biriydi. Bize ne babasının bir düşmanlığı vardı ne de onun. Ben onların başkaları tarafından kullanıldığını düşünüyorum.''

İzmir Başpiskoposu Franceschini, cinayete cinsellik boyutu katılmasını da inandırıcı bulmadığını belirterek, ''Katil, cinayetin ardında cinsel nedenler olduğundan, Piskopos Padovese'den bunun karşılığında para aldığından söz etmiş. Ancak bunun da kafa karıştırmak için ortaya atıldığını düşünüyorum. Olayın hemen ardından ortaya atılan ve de Murat'ın akıl hastası ve fanatik olduğunu ileri süren yalana da inanmıyoruz. İki iddia da doğru değil. Olaydan birkaç gün önce kendini deli olarak yutturmaya çalışmış. Ama hekimler aklının yerinde olduğunu ve bu türden iddialarla kendilerini meşgul etmemesini söylemişler. Murat'ın bu gerekçeleri avukatların tavsiyesiyle ürettiğini düşünüyorum. Böylece muhtemelen birkaç yıllık bir mahkumiyetle kurtulacağını sanıyorlar'' görüşünü savundu.

'Cinayet ideolojik ya da dinsel nitelikli değil'

İtalya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Stefania Craxi, muhalefetin konuya ilişkin soru önergeleri üzerine bugün Temsilciler Meclisi'nde yaptığı açıklamada, ''İskenderun'daki cinayet ideolojik değil. Hadise ideolojik veya dinsel nedenli bir cinayet biçiminde yorumlanamayacağı gibi, Türkiye'de Hristiyanların güvenliği açısından bir gerileme göstergesi olarak da telakki edilemez'' dedi. Craxi, akli sorunları olduğu ileri sürülen katil zanlısının hemen yakalandığına işaret ederek, ''Cinayetin hızla soruşturulmasını isteyen Ankara'daki büyükelçiliğimiz gerek Türkiye nezdindeki Vatikan Büyükelçiliği, gerekse ilgili yargı organlarıyla sürekli temas halindedir" diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler