Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Yaptığımız uyarılarla can ve mal kaybının artmasını önledik"

Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürü, başta İstanbul olmak üzere yurt genelindeki kuvvetli yağışlara yönelik zamanında yaptıkları uyarılarla can ve mal kayıplarının artmasını önlediklerini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 11 Haziran 2010 Cuma, 07:51

Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürü Mehmet Çağlar, geçen hafta yaşanan kuvvetli yağışlar öncesinde ilgili kurumlarla işbirliği yaparak, vatandaşlara yönelik uyarılarda bulunduklarını anımsattı. Yağışların öngördükleri şekilde gerçekleştiğini belirten Çağlar, genel olarak yaptıkları tahminlerin gerçekleşme oranının yüzde 95 civarında olduğunu belirtti.

Bu gelişmede en büyük katkıyı personel eğitimi ve teknoloji kullanımının sağladığını dile getiren Çağlar, son yapılan yatırımlarla yeni radarlar ve bilgisayar sistemleri kurulduğunu hatırlattı. Çağlar, şöyle konuştu: ''Bu sayede İstanbul başta olmak üzere kuvvetli, şiddetli yağışlar için önceden uyarılar yapıldı. Valiliklerle yaptığımız işbirliği kapsamında okullar tatil edildi. Yaşanan can kaybı çok üzücü ama kuvvetli yağışa karşı yapılan uyarılarla ilgili kuruluşların gerekli tedbirleri alması sağlandı. Bu kapsamda zamanında yaptığımız uyarılarla can ve mal kayıplarının artmasını önledik.''

Bu yıl Ocaktan bu yana 125 kuvvetli yağış, 45 fırtına, 13 sıcaklık değişimi ve 11 toz ya da kül taşınımına ilişkin tahminde bulunduklarını anlatan Çağlar, bu tahminlerde de başarı oranlarının yüksek olduğunu dile getirdi.


'130 yılın en sıcak yazı' iddialarına tepki
DMİ Genel Müdürü Çağlar, meteorolojik değerlendirmelerin uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde yapıldığını da kaydetti. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, bazı ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla elde edilen sayısal verilere yönelik karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulduğunu belirten Çağlar, bunun doğruluk oranında yakalanan başarıda önemli paya sahip olduğunu bildirdi. Çağlar, ayrıca, bazı basın organlarında bilimsel verilere dayanmayan meteorolojik uyarılara yer verilmesini de eleştirdi.

Havaların ısınması üzerine bazı basın yayın organlarında çıkan ''son 130 yılın en sıcak yazı geliyor'' başlıklı haberlere değinen Çağlar, bu görüşe katılmadıklarını, eldeki verilere göre bu yaz sıcaklıkların yurt genelinde 1 ile 2 derece normalin üzerinde olmasını beklediklerini söyledi.

Çağlar, sıcaklıkların günlük ve anlık olarak değişebileceğini, zaman zaman normalin çok üzerine çıkabileceğini ya da mevsim normallerinin altında seyredebileceğini belirterek, mevsimsel tahminler için ortalama değerlerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler