İlk maçta eşitlik bozulmadı

2010 Dünya Kupası, kapılarını G.Afrika-Meksika maçıyla açtı. Açılış maçında, evsahibi Güney Afrika, Meksika ile 1-1 berabere kaldı.

11 Haziran 2010 Cuma, 08:41

Johannesburg'daki Soccer City Stadı'nda oynanan maçın ilk yarısı 0-0 beraberlikle sonuçlandı. Güney Afrika, 55. dakikada Tshabalala'nın golüyle 1-0 öne geçti.

Meksika, 79. dakikada Marquez'in attığı golle 1-1 beraberliği sağladı ve maç bu sonuçla sona erdi.

 

Şölen başladı

Futbolda en büyük uluslararası organizasyon olan Dünya Kupası, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde yapılan açılış töreniyle start aldı.

Turnuvaya 80 yıllık tarihinde evsahipliği yapan ilk Afrika ülkesi olma özelliğini kazanan Güney Afrika'daki açılış töreni, 88 bin 460 seyirci kapasiteli ''Soccer City'' stadında düzenlendi.

Güney Afrika'ya özgü rengarenk kıyafetlerin dikkati çektiği, yerel müzik ve dans gösterilerinin sergilendiği açılış töreninde, turnuvaya katılan 32 ülkenin bayraklarıyla tüm kıtaların temsil edildiği görsel şölen büyük bir beğeni topladı.

Güney Afrika Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların stat üzerinde yaptığı gösteriyle renklenen töreni, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon ve Desmont Tutu gibi birçok ünlü isim yerinde seyretti.

Güney Afrika'nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela ise torununun 13 yaşındaki kızının dün akşam trafik kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle ülkesinin gurur duyduğu günde açılış törenine katılamadı.


Shakira'dan Waka Waka

Final maçı da dahil olmak üzere kupadaki 8 maça ev sahipliği yapacak Soccer City'deki görkemli törende, yıldız isimler de sahne alacak. Tarihin 19. Dünya Kupası'nın resmi şarkısı olan ve ışıldayan Afrika anlamına gelen 'Waka Waka'yı seslendirecek Shakira'nın yanı sıra, Alicia Keys, ünlü müzik grubu The Black Eyed Peas ve John Legend da sahne alacak. Açılışın yapılacağı Soccer City'nin bir başka özelliği de, özgürlüğü ve barışı temsil etmesi.

Bunun nedeni de Güney Afrika'nın demokrasi ile göreve gelen ilk devlet başkanı Nelson Mandela'nın, hapisten çıktıktan sonraki konuşmasını burada yapması. İlk mücadeleyi de tribünden izleyecek Mandela, "Dünya Kupası, Afrika'nın en büyük olaylarından biri" dedi.