Çubukçu, Fener Rum Lisesi'nde

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, azınlık okullarında okuyan öğrencilerin ve çocukların her anlamda sorunsuz, nitelikli bir ortamda eğitim görmelerinin son derece önemli olduğunu belirtti.

11 Haziran 2010 Cuma, 11:19

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Fener Rum azınlık okullarının yıl sonu etkinliğine katılmak için geldiği Özel Fener Rum Lisesinde, ellerinde kırmızı-beyaz güller ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler tarafından karşılandı.

Çubukçu, yaptığı konuşmada, azınlık okullarının eğitim ve öğretim görevlerini eksiksiz yerine getirerek Türkiye'ye çok önemli katkılar sağladığını söyledi.
Aynı zamanda bu okullardan bugüne kadar birçok önemli şahsiyetin yetiştiğini belirten Çubukçu, ''Bugün mezun olacak gençlerin de aynı başarıyı yakalayacaklarından kuşku duymadığını" ifade etti.

Bugün itibarıyla 17 ilköğretim, 5 de ortaöğretim okulunda 214 öğrenciye eğitim-öğretim verildiğini dile getiren Bakan Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu okullarda bazı problemler olduğunu biliyoruz. Bakanlığımız, son dönemde, eğitim konularının tamamını gözden geçirirken cemaatinize mensup okullardaki problemleri de gidermek ve okullarımızın eğitim ve öğretim çalışmalarını daha etkin ve verimli yürütebilmesi için bazı düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemeler sizlerin de bildiği gibi azınlık okullarında okuyan öğrencilere Türkçe ve Türk kültürü dersleri kitapları ücretsiz olarak dağıtılıyor. Yine okullarımız için yapılan haftalık ders çizelgelerindeki yenileme çalışmalarına paralel olarak Rum okullarındaki haftalık ders çizelgeleri de okul yönetimleriyle iş birliği halinde yenilenmiştir. Okullarımızda yaşanan öğretmen eksikliğini gidermek için aday öğretmenlerin de göreve başladığı günden itibaren resmi okullarda olduğu gibi azınlık okullarında da 30 gün derse girmeleri sağlanmıştır.''
Okullarda yaşanan disiplin ve sicil amirleriyle ilgili problemleri de mevzuatta yaptıkları değişiklikle aşmış olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, şunları kaydetti:

''4306 sayılı Yasa'yla zorunlu eğitim 8 yıla çıkarıldı. Rum okullarının özel durumları dikkate alınarak, ilköğretim 6-7-8. sınıfların lise bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmesine, yönetimin lise müdür, müdür başyardımcısı tarafından yürütülmesine imkan sağlanmıştır. Ayrıca Lozan Anlaşması hükümleri gereğince, bu okullarımızda, azınlığın kendi dilleriyle eğitim yapılan derslerin öğretimi Yunanistan hükümeti tarafından gönderilen kontenjan öğretmenleri tarafından yapılmaktadır. Kontenjan öğretmen sayısının yetersiz olmasından dolayı bazı derslerin öğretiminin yapılamadığını biliyoruz. Öğrencilerimizin bu mağduriyetleri de yetiştirme kursları aracılığıyla giderilmektedir. Azınlık okullarında okuyan öğrencilerimizin, çocuklarımızın her anlamda sorunsuz, nitelikli bir ortamda eğitim görmeleri bizim için son derece önemli. Çünkü biliyoruz ki burada yetişen gençler, Türkiye'deki hangi okulda olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği açısından iyi eğitim almış birer birey olarak, bizlere muhakkak katkı sağlayacaklardır. Bugüne kadar bu konuda aldığımız tedbirleri bundan sonra da almaya devam edeceğiz. Okullarımızdan mezun olan tüm öğrencilerimizin Atatürk'ün 'yurtta barış dünyada barış' anlayışıyla, öncelikle yurt içinde toplumsal barışı ve huzuru sağlamanın önemini kavrayan ve onları dünyada barış, dostluk ve kardeşlik koşullarını düşünmeye yönelten bir eğitim anlayışıyla yetiştirdiğinize yürekten inanıyorum.''
Çubukçu, bu okullardan mezun olacak öğrencilerin tıpkı geçmişte olduğu gibi insanlığa ve dünya barışına katkılar sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
 

"Ümit veriyorlar"

Rum liselerini temsilen konuşma yapan Zoğrafyan Lisesi Müdürü Yani Demircioğlu, Bakan Nimet Çubukçu'nun, Fener Rum okullarına yaptığı ziyaretin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile yaptığı samimi ve dostane görüşmeler neticesinde gerçekleştiriyor olmasının, Rum okullarının geleceği açısından ümitli olmalarını sağladığını söyledi.


Çubukçu'yu İstiklal Marşı duygulandırdı

Törende daha sonra, Beyoğlu Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği, ''İstiklal Marşı'nı En Güzel Okuma'' yarışmasında birinci olan Zapyan İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Maria Sözde, İstiklal Marşı'nı okudu.

İstiklal Marşı'nı okurken gözyaşlarını tutamayan Sözde'yi izleyen Bakan Çubukçu da duygulu anlar yaşadı. Bakan Çubukçu, daha sonra yanına gelen Sözde'nin gözyaşlarını silerek, sarıldı. Sözde, töreni Bakan Çubukçu'nun yanına oturarak izledi.