Kapat

Son Haberler

A+ A-

İstanbul'da 3. köprü protestosu

Beşiktaş'ta toplanan bir grup, Sarıyer ve Beykoz arasında 3. köprü yapılması kararını protesto etti.
Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2010 Cumartesi, 15:00

Barbaros Meydanı'nda toplanan Tema Vakfı, Doğa Derneği ile Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu gönüllüleri ve Atlas Dergisi okurları, ''3. Köprüye Hayır'' ve ''Boğazımı Sıkma'' pankartları açarak, basın açıklaması yaptılar.

Ortak basın açıklamasını okuyan Doğa Derneği Başkanı Dr. Güven Eken, 3. köprünün ekolojik, ekonomik ve sosyal açılardan hem İstanbul hem de Türkiye genelinde olumsuz etkiler doğuracağını belirterek, ''Tüm Türkiye ve İstanbul'un üstün kamu yararı için bu tür yatırımlar yapılmadan önce şu soru net olarak yanıtlanmalıdır: İstanbul'u daha ne kadar büyütmek istiyoruz?'' dedi.

Bu soruya şeffaf ve bilimsel temellere dayanılarak bir yanıt verilmediği sürece hiçbir kamu kurumunun ülke kaynaklarını 3. köprüye yönlendirmeye hakkı olmadığını öne süren Eken, ''İstanbul'un yeni köprüye değil, birinci ve ikinci köprülere duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak daha bütüncül çözümlere ihtiyacı vardır'' diye konuştu.

Dr. Eken, İstanbulluları, şehirlerini korumak için 3. köprüye tepki göstermeye çağırdı.
Açıklamada söz alan Tema Vakfı Kurumsal İletişim ve Çevre Politikaları Bölüm Başkanı Özgül Erdemli Mutlu da 3. köprü ve bağlantı yollarının orman eko sistemi üzerinde tahribata yol açacağını ve orman alanlarının bütünlüğünü bozacağını söyledi.
Mutlu, 3. köprünün yeni onaylanmış İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda yer almadığını da hatırlatarak, ileride köprünün yapılmasına hukuki olarak itiraz edeceklerini ve bu süreci takip ettiklerini söyledi.

Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek de 3. köprünün dünyanın en güzel boğazını ve şehrini dünyanın en yaşanmaz yeri yapacağını iddia etti.

Yapılan açıklamaların ardından meydanda toplanan grup, ''3. Köprüye Hayır'' yazılı olan dev bir pankartın asıldığı bir motora binerek denize açıldı.

Motoru boydan boya kaplayan pankartla birlikte ellerinde çeşitli dövizler de taşıyan grup, motorla 3. köprünün yapılması planlanan güzergaha kadar gezi düzenledi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler