Kapat

Son Haberler

A+ A-

Şiddete karşı "şiddet"li yürüyüş

Adana'da ''Fuhşa, tecavüze, uyuşturucuya dur'' yürüyüşü düzenlendi. Basın açıklaması yapan grup, dağılış sırasında polislere molotofkokteyli ve taşlı saldırıda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2010 Pazar, 20:25

Gülbahçe Mahallesi Obalar Caddesi üzerinde toplanan, aralarında BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ile BDP'li il yöneticilerinin de bulunduğu bir grup, terör örgütü PKK lehine sloganlar atarak Bahçelievler Caddesi'ne yürüdü.

Terörist başının fotoğrafları ile terör örgütünün sözde bayraklarını taşıyan grup, havaalanının arkasında konuşlu askeri birliğin önünden geçerken nöbetteki askerlere sözlü tacizde bulundu. Tel örgülere çıkmak isteyen gruptaki bazı kişiler BDP yöneticileri tarafından engellendi.

Daha sonra Gülbahçesi Mahallesi 13058 Sokak'taki Demokrasi ve Kültür Evi'nin önünde toplanan grup, burada da sloganlar attı.

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer burada yaptığı konuşmada, Adana'daki bir ilköğretim okulunda öğrencilerin, öğretmen tarafından tacize uğradığını ve yetkililerin buna kayıtsız kaldığını öne sürdü.

Adana Valisi İlhan Atış ve Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'in bu olayı gizlemeye çalıştığını savunan Üçer, şunları söyledi:

''Emniyet Müdürü, Van'daki katliamların sorumlusu şahıstır. Görevden alınması gerekirken adeta oradaki işlemlerini devam ettirmesi için Adana'ya gönderildi. Van'da onlarca sivilin emniyette işkence görmesi, yüzlerce kişinin yaralanması, onlarca gencin ölmesi gibi olaylarda adı geçiyor.

Adana Valisi halkın hizmetkarı olduğunu unutuyor. Haddini bilmelidir, yoksa haddini bildirirler. 'Çocuklarına sahip çıkın yoksa onları sizden alırız' diye tehdit ediyor. Haddini bilmez vali, sen devlet okulunda tacize uğrayan çocuklar için ne yapıyorsun. Az buçuk terbiyesi, vicdanı olan vali istifa eder.''

Üçer, hükümetin de çocuklarla ilgili yasa çıkarma hazırlığında olduğunu belirterek, ''Çocukların ilgisini, yaşamını düzeltecekmiş. Yasayı çıkarırken basın ve kamuoyundan gizliyorlar. Halk için yapılan bir şey nasıl halktan gizlenir. Grubu olmasına rağmen BDP'ye bile sormuyorlar'' dedi.

Konuşmanın ardından dağılan gruptaki bazı kişiler, Dağlıoğlu Polis Merkezi'nde bekleyen Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplere molotofkokteyli ve taş atarak saldırdı. Saldırı sırasında yoldan geçen bir vatandaş başından taşla yaralandı. Polisin, TOMA ve panzerler eşliğinde müdahale ettiği grup ara sokaklara dağıldı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler