Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Vuvuzela 'kabusu' seyir zevkini ortadan kaldırıyor"

İzmir Barosuna kayıtlı avukatlardan Barış Kaşka, rahatsızlık verici bir ses çıkarması nedeniyle 2010 Dünya Kupası'nda, sporseverlerin büyük bölümünün ''kabusu'' haline gelen yerel çalgı vuvuzelanın statlara sokulmaması için FIFA Disiplin Komitesine başvurdu.
Yayınlanma tarihi: 14 Haziran 2010 Pazartesi, 07:49

Avukat Barış Kaşka, yaptığı açıklamada, 2010 Dünya Kupası Güney Afrika Organizasyon Komitesini FIFA Disiplin Komitesine şikayet ettiğini söyledi.

FIFA'nın vuvuzelayı 2009 Konfederasyon Kupasında yasakladığını kaydeden Kaşka, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Güney Afrika Futbol Federasyonu ve Organizasyon Komitesi, vuvuzela ile ilgili bir sunum yaparak çalgının turnuvanın sembolü olacağını belirtip FIFA'dan izin aldı. Ancak 130 desibeli aşan gürültü çıkaran bu çalgı sporcular ve antrenörler açısından da büyük sıkıntıya yol açıyor. Anonsların duyulmasını engelliyor, seyirci güvenliğini de bu bakımdan tehlikeye atıyor. Yapılan araştırmalar, bu çalgının geçici duyma kaybına yol açabileceğini ortaya koymuştur. Almanya'nın bazı eyaletlerinde de bu nedenle bu çalgı yasaklanmıştır. Televizyonda maç izleyen bizlerin de seyir zevkini ortadan kaldırıyor.''

Organizasyon Komitesinin izin almış olsa dahi gürültülü çalgıların statlara girmesine izin vererek, FIFA Disiplin Yönetmeliği'nin 46. ve 47. maddelerini ihlal ettiğini kaydeden Kaşka, şöyle dedi:

''46. madde sportmence olmayan davranışları düzenliyor. 47. maddesi ise daha ağır, saldırganca hareketleri cezalandırmaktadır. Vuvuzelanın bu kadar yüksek sesle çalınmasına izin verilmesinin sportmenlikle bağdaşır tarafı yok. Aynı zamanda da seyircilerin güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.
FIFA Disiplin Komitesi yönetmeliğinin 108. maddesi bireysel başvuruya izin veriyor. Disiplin Komitesinin resen harekete geçerek soruşturma açabilir. Bir sporsever olarak FIFA Disiplin Komitesine başvuruda bulundum. Çok kısa sürede sonuç alacağımıza ve daha iyi maçlar izleyeceğimize inanıyorum.''

Avukat Barış Kaşka, 27 Kasım 2007 tarihinde İtalya'nın FC Inter Milan ile Fenerbahçe arasında yapılan Şampiyonlar Ligi maçında, FC Inter Milanlı futbolcuların ''Haçlıları andırır'' formalarını UEFA'ya şikayet etmişti. UEFA da konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler