Hayatını kaybeden Edin yargılanacak

Edremit’te sele kapılarak 3 çocuğuyla birlikte hayatını kaybeden Kemer Country’nin sahibi Esat Edin, yarın Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetme, üyesi olma ve bu örgüte yardım etme” iddiasıyla yargılanacak. Edin, yargıda rüşvet iddialarına dayanılarak açılan “Neşter-2” davasında sanık olarak yer almış, 19 sanık hakkında beraat kararı vermiş, Yargıtay bu kararı bozmuştu.

13 Ekim 2008 Pazartesi, 08:34

Yargıda rüşvet iddiaları üzerine başlatılan ‘Neşter-2’ davasında sona yaklaşıldı. Neşter-2 davasında tutuksuz yargılanan sanıklar arasında geçtiğimiz hafta içerisinde Edremit’te sele kapılarak 3 çocuğuyla birlikte hayatını kaybeden Kemer Country’nin sahibi Esat Edin'de var. 

Edin, yarın yapılacak olan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetme, üyesi olma ve bu örgüte yardım etme” iddiasıyla yargılanacak. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 sanık hakkında beraat kararı vermiş, Yargıtay bu kararı bozmuştu. Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin bozma kararına yerel mahkeme direnince, dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na geldi.

 

Baba Güryel meslekten atıldı, oğlu halen yargılanıyor

Yerel mahkemede dava devam ederken, Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu HSYK eski Başkanvekili Ergül Güryel hakkında "görevden çekilmeye davet" kararı vermişti. Güryel, bu karar sonrası emekliye ayrılmıştı. Ergül Güryel’in oğlu avukat Cenk Güryel, Neşter-2 davasının 2 numaralı sanığı olarak yer alıyor. Haldun Erdavran, Cenk Güryel, Galip Altuntaş, Ahat Erbil, İffet Gökbakan, Gökmen Yasin Mungan, Esat Edin ve Harun Utcu’nun aralarında bulunduğu 19 sanığın kaderi, yarın yapılacak olan toplantıya çevrildi.

 

Hakimler üzerinde nüfuz ve menfaat suçlaması

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, bazı davaların yargı sürecini etkileme girişimleri ile ilgili olarak açılan “Neşter-2” Davası’nda, “çıkar amaçlı suç örgütü kurma ve örgüte yardım etme” suçundan tüm sanıkların beraatine karar vermişti. Mahkeme, “hakimler üzerinde nüfuz kullanma” ve “devlet memurlarına intisap iddiasıyla menfaat temin etme” suçlarından 4 sanık açısından görevsizlik kararı vererek, dosyayı görevli ve yetkili Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

 

Yargıtay mahkumiyet istedi

Yargıtay, sanıklardan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili eski Yargıtay üyesi Ergül Güryel’in oğlu avukat Cenk Güryel, diğer avukatlar Özgün Öztunç ve Galip Altuntaş ile iş adamı Haldun Erdavran ve sekreteri İffet Gökbakan hakkında, yürürlükten kaldırılan 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu’na göre “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak” suçundan verilen beraat kararını bozmuştu. Daire, bozma gerekçesinde sanıkların eylemlerinin, suç tarihinde yürürlükte olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 313. (5237 sayılı TCK’nın 220.) maddesinde tanımlanan “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçunu oluşturduğuna işaret etmişti. Bozma gerekçesinde, “çıkar amaçlı suç örgütüne yardım etmek” suçundan yargılanan ve suç oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verilen diğer 14 sanığın durumunun ise, buna göre yeniden değerlendirilmesi gerektiği belirtilmişti. Yerel mahkemenin, Yargıtay’ın bozma kararına direnmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine geldi.