Kamboçya-Tayland gerginliği sona erdi

Savaşın eşiğine gelen Kamboçya ve Tayland arasındaki sınır gerginliği sona erdi. Kamboçya ordu komutanı Tuğgeneral Yim Pin, Tayland birliklerinin sınırdaki tartışmalı bölgeden çekildiğini söyledi. Kamboçya, Tayland'a ultimatom vererek, Tayland askerlerinin iki ülke arasındaki ihtilaflı bölgeden çekilmesini, aksi durumda savaş ilan edeceğini bildirmişti.

14 Ekim 2008 Salı, 07:41

Kamboçya ve Tayland arasındaki sınır gerginliği, Tayland birliklerinin tartışmalı bölgeden çekilmesiyle sona erdi. Kamboçya ordu komutanı Tuğgeneral Yim Pin, Tayland askerlerinin bölgenin yaklaşık bir kilometre uzağına çekildiğini belirterek, "gergin durumun düzeldiğini" kaydetti.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Tayland'a, askerlerini öğle saatine kadar çekmesi, aksi taktirde sonuçlarına katlanacakları yolunda ültimatom vermişti.

Sınırdaki 11. yüzyıldan kalma Preah Vihear tapınağının çevresindeki topraklar yüzünden iki ülke arasında çok uzun zamandan beri mevcut olan sorun, yaz aylarında Kamboçya'nın tapınağın UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmesi için başvurmasıyla yeniden canlanmıştı.

Her iki ülke de tapınak etrafındaki topraklardan 4,6 kilometrekare istiyor. Ancak antik tapınak civarındaki hudut şimdiye kadar kesin olarak çizilmedi. Uluslararası Adalet Divanı, 1962'de Preah Vihear ve etrafındaki toprağın Kamboçya'ya ait olduğuna karar vermişti. Tayland, tapınak civarındaki bölgeye temmuz ortasında asker sokunca ortam iyice gerilmişti.