Çorum güneş enerjisi ile aydınlanacak

Çorum'da cadde ve sokaklar güneş enerjisiyle aydınlatılacak. Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz, yaptığı açıklamada, bir firmanın kentte cadde ve sokakların güneş enerjisiyle aydınlatılması yönünde teklifte bulunduğunu belirterek belediye olarak teklifi değerlendirip uygun bulduklarını söyledi.

17 Ekim 2008 Cuma, 08:17

Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz, sokak ve caddelerin güneş enerjisiyle aydınlanması yolunda kendilerine bir firmadan teklif geldiğini belirtti. Güneş enerjisinin geleceğin enerjisi olması dolayısıyla firmadan gelen teklifi kabul ettiklerini kaydeden Atlamaz, ''firma, güneş enerjisi panelleri bulunacak direklere reklam panoları da yerleştirecek. Bu sayede belediyeden bir ödenek çıkmayacak. Firma çeşitli örnek ürünleriyle Çorum'a gelecek. Bunlar arasından değerlendirme yapılarak karar verilecek'' dedi.

Sistemin ilk etapta Gazi, İnönü ve Bahabey caddelerinde kurulmasının planlandığını aktaran Atlamaz, şunları söyledi: ''Yeni bir sistem olduğu için firma Çorum'u uygulamalarında pilot il olarak seçti. Bizden sonra birçok ilde de bu sisteme geçileceğini düşünüyorum. Sistem hem görsel anlamda caddelere renk verecek, hem de enerji maliyetini aşağı çekecek.''