Görüntüler yalanlandı

Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütünün önceki gece Şırnak kırsalında düzenlediği saldırının ardından başlatılan operasyonlarda 30'un üzerinde teröristin etkisiz hale getirlidiğini duyurdu. Genelkurmay Başkanlığı yaptığı haftalık bilgilendirme toplantısında Taraf Gazetesi'nde yayımlanan fotoğrafların Aktütün bölgesine ait olmadığı belirtildi.

17 Ekim 2008 Cuma, 08:41

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Cudi Dağı'nın doğusunda Besta bölgesinde 14 Ekim 2008 günü sızma girişiminde bulunan iki ayrı terörist gruba düzenlenen operasyonun ardından elde edilen dinleme dokümanından, teröristlerin 30'un üzerinde zayiat verdiklerinin ve zayiatların bir bölümünü bölgeye gömdüklerinin, bir bölümünü ise yanlarında götürdüklerinin, hatta yaralı bir teröristin infaz edildiğinin anlaşıldığını bildirdi; herhangi bir istihbarat zafiyeti olmadığını belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı, 14 Ekim'de Taraf Gazetesi'nde yayımlanan Aktütün Jandarma Karakolu Bayraktepe Mevkisi'ne yapılan saldırı sonrasındaki operasyonlara ilişkin görüntülerin operasyonlara ait olmadığını, saldırı sonrasında tespit edilen hedeflerin Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F16'lar tarafından tam isabetle vurulduğunu bildirdi.

 

Tuğgeneral Gürak gazetecilerin sorularını yanıtladı

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, bir gazetede yer alan görüntülere ilişkin soru üzerine, Hava Kuvvetleri'nin, Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na yönelik saldırının olduğu gün saat 16.58'den itibaren tespit edilen hedefleri tam isabetle vurduğuna ve 14.45'te de helikopterlerin, hedefi atış altına aldığına ilişkin görüntüleri basın mensuplarına gösterdi.

Bir gazetede, 14 Ekim'de yer alan görüntülerden birinin 125 kilometre uzaklıktaki Kandil Dağı bölgesine, Aktütün'ün 1 kilometre yakınında olduğu belirtilen diğer iki görüntünün ise bu bölgeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Keritepe'ye ait olduğunu belirterek, bunun, görüntüler üzerindeki koordinatlardan da çok kolay bir şekilde anlaşıldığını söyledi.

Bu konunun bazı basın yayın organlarında teknik bir dille çok iyi bir şekilde açıklandığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, konuyla ilgili ellerinde çok detaylı bilgiler bulunduğunu, inceleme tamamlandıktan sonra bunları açıklayacaklarını kaydetti.

Türk Hava Kuvvetleri F-16'larının vurduğu noktanın Bayraktepe'ye yakınlığının 17.5 kilometre civarında olduğunu bildiren Tuğgeneral Gürak, çatışma esnasında teröristlerin, askerlerin zarar görmeyeceği şekilde ateş altına alındığını söyledi. Tuğgeneral Gürak, ''Durum takip edilmiş, elde edilen görüntüye yönelik hava harekatı uygulanmış ve hedef tam isabetle vurulmuştur''

Terörist  zayiatıyla ilgili bir soruya da Tuğgeneral Gürak, durum raporlarının, çatışma bölgesindeki birlik tarafından hazırlanan bir rapor olduğunu, sadece kara unsurlarına ait faaliyetlerin açıklandığını, müteakip gün yapılan arama ve tarama faaliyetlerinde etkisiz hale getirilen ve TSK tarafından bildirilen terörist sayısına ulaşıldığını söyledi.

Tuğgeneral Gürak, harekat bölgesinin yakın civarındaki arazide bulunan 9 teröristin cesedinin Şemdinli Cumhuriyet Savcılığı'na teslim edildiğini bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde kaç İnsansız Hava Aracı (İHA) bulunduğu ve HERON hava araçlarının ne zaman teslim alınacağı yönündeki soru üzerine Tuğgeneral Gürak, TSK'da İHA bulunduğunu, HERON'ların alınması konusunda da teknik bazı gecikmelerin mevcut olduğunu söyledi.

Hakkari'deki saldırı sonrasında 18 teröristin etkisiz hale getirildiği yönündeki haberlerle ilgili bir soruya ilişkin Tuğgeneral Gürak, ''TSK tarafından yapılan resmi açıklamanın geçerli olduğunu'' belirtti.

Tuğgeneral Gürak, ''Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun hakkında Aktütün saldırısını geç haber almasıyla ilgili soruşturma açıldı mı?'' sorusu üzerine, ''Bununla ilgili açıklamanın daha önce yapıldığını, buna eklenecek birşeyin bulunmadığını'' söyledi.

Terörle mücadele için Güvenlik Müsteşarlığı kurulması hakkında Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşüne yönelik bir soruya karşılık Tuğgeneral Gürak, ''Terörle mücadele ile ilgili toplantılara devam ediliyor. Bizim bu konularla ilgili şu anda söyleyebileceğimiz birşey yok. Toplantılar sonrasında yapılan açıklamaları hepimiz biliyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor'' dedi.


Aktütün saldırısı

Tuğgeneral Gürak, Aktütün Karakolu'nun Bayraktepe'deki unsurlarına yönelik saldırı ile ilgili raporun hazırlanıp hazırlanmadığına ilişkin soru üzerine, ''Olay ile ilgili inceleme 2. Ordu Komutanı tarafından yapılmaktadır. İnceleme sonuçlandığında kamuoyu ile paylaşılacak hususlar kamuoyuna aktarılacaktır'' yanıtını verdi. Tuğgeneral Gürak, saldırıya ilişkin raporların sızmasıyla ilgili olarak da konuyla ilgili bir soruşturma yapıldığının daha önce ifade edildiğini, ayrıca savcılığın da olaya el koyduğunu, bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Tuğgeneral Gürak, Aktütün Karakolu'nun Bayraktepe'deki unsurlarına yönelik saldırı ile ilgili olarak, bu olayın taktik bir durum olduğunun gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: ''Bayraktepe ile ilgili konu izah edilirken; birincisi oradaki araziyi bir kere hepimizin çok iyi bilmesi lazım. İkincisi o bölgedeki o andaki kendi kuvvetlerimizin durumunu bilmemiz lazım. Üçüncüsü teröristin de durumunun bilinmesi lazım ve olayın oluş şeklinin de çok iyi bilinmesi gerekiyor, bir değerlendirme yapılmadan önce. Biraz da taktik bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bunları bilmeden, buradan bir oda içerisinden bir değerlendirme yapmamızın yanlış olduğunu ve kamuoyunu yanıltmaya neden olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz bundan üzüntü duyuyoruz. Stratejik olarak elbette değerlendirmeler yapılabilir. Ama taktik düzeyde, araziyi, teröristin durumunu, birliklerin durumunu, olayın oluş şeklini ve bunu yorumlayacak taktik bilginiz yoksa, o zaman taktik değerlendirme bazı yanlışlıklara yanlış anlamalara sebebiyet verebilir. Genelkurmay Karargahı'nda bilgiler bize aşağıdan tam olarak gelmeden taktik bir değerlendirme yapamıyoruz. Bilgiler toplandıkça biz de taktik resmi daha iyi ortaya koyabiliyoruz. Bu nedenle olayı tam anlamadan hiçbir zaman açıklama ve değerlendirme yapmıyoruz.''

 

''İstihbarat zafiyeti yok"

Tuğgeneral Gürak, bazı basın yayın organlarında, ilk önce istihbarat zafiyeti iddiasına yer verildiğini, şimdi ise istihbaratın gereğinin yapılmadığı yönünde haberlerin bulunduğunu belirtti.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın düzenlediği basın toplantısında saldırıya yönelik soruların hepsine 51 soru almak suretiyle, çok açık bir şekilde cevap verdiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, terörle mücadelede istihbarat zafiyeti bulunmadığını kaydetti.

Tuğgeneral Metin Gürak, son bir hafta içerisinde bölücü terör örgütünün eylemlerinden 3 yurttaşın zarar gördüğünü, teröristlerce gerçekleştirilen toplam 19 patlayıcı madde olayından 15 tanesinin güvenlik kuvvetleri tarafından yerinde imha edilerek olası zayiatların önlendiğini bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında, bir yayın kuruluşunca 14 Ekim 2008 tarihinde yayımlanan ve daha sonra diğer basın yayın organları tarafından da kaynak gösterilerek kamuoyuna aktarılan belgelerle ilgili Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nin 15 Ekim 2008 tarihinde verdiği karara değindi.

Tuğgeneral Gürak, bu konuda şu bilgileri verdi: ''Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Genelkurmay Başkanlığınca, basın yayın organlarına verilenler hariç, bölücü terör örgütüne yönelik icra edilen harekata ait gizli nitelikteki bilgileri içeren her türlü belge ve dijital kayıtların yayımlanmasının, düzenlenen soruşturmanın gizliliğini ihlal etme ihtimali bulunduğundan, söz konusu soruşturma ile ilgili tüm yazılı ve görsel basın ve medya kuruluşlarının bu konudaki bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama faaliyetlerine, T.C. Anayasası'nın 13 ve 28. maddeleri ile 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 3. maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yapma yasağı koymuştur.''

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölücü terör örgütü ile mücadelesinin artan bir kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Tuğgeneral Gürak, 10 Ekim 2008'den bugüne kadar meydana gelen olay sayısı, zayiat durumu ve ele geçirilen teröristlerle ilgili bilgiler aktardı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölücü terör örgütüne yönelik icra ettiği faaliyetler kapsamında; 10 Ekim 2008'den bugüne kadar toplam 31 iç güvenlik olayı meydana geldiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, bu dönemde de teröristlerin mayın ve patlayıcı madde kullandığı olayların yoğunlukta olduğunu kaydetti.

Teröristlerce gerçekleştirilen toplam 19 patlayıcı madde olayından 15 tanesinin güvenlik kuvvetleri tarafından yerinde imha edilerek olası zayiatların önlendiğini belirten Tuğgeneral Gürak, dönem içinde 5 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Bu dönemde yapılan istihbarat takibi sonucu, 2 defa Zap ve Hakurk bölgesine sınır ötesi hava harekatı icra edildiğini hatırlatan Tuğgeneral Gürak, bu harekatlardan örgütün üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu değerlendirilen Zap bölgesine yapılan hava harekatına dikkati çekerek, hava harekatı sonucu belirlenen hedeflerin tam isabetle vurulduğunu vurguladı.

Tuğgeneral Gürak, ''Aynı dönem içinde güvenlik kuvvetlerimizden; 5 personel şehit olmuş, ayrıca bölücü terör örgütünün eylemlerinden 3 vatandaşımız zarar görmüştür'' dedi.