DTP de Ergenekon'u izleyecek

4 hukukçu milletvekilinden oluşan bir komisyonla Ergenekon davasını izleme kararı alan CHP'nin ardından DTP de Pazartesi günü başlayacak olan Ergenekon davasını izlemeye hazırlanıyor. İstanbul'da İnsan Hakları Derneği'nde konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek olan DTP, Pazartesi günü de Diyarbakır'dan gelecek ailelerle mahkemenin görüleceği Silivri'ye gidecek.

18 Ekim 2008 Cumartesi, 11:10

Gözler 20 Ekim Pazartesi günü başlayacak olan Ergenekon davasına çevrilirken, CHP'nin ardından DTP de davaya müdahil olmak için başvurmaya hazırlanıyor.

Yarın saat 11.00’de İstanbul’da İnsan Hakları Derneği’nde konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek olan DTP, Pazartesi günü de Diyarbakır’dan gelecek ailelerle Mahkemenin görüleceği Silivri’ye gidecek. Diyarbakır’dan yaklaşık 40 kişilik bir ekibin gelmesi beklenirken, DTP’den genel başkan Ahmet Türk, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, öldürülen kürt işadamı Savaş Buldan’ın eşi ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ile öldürülen eski DEP milletvekili Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, 1991 yılında kaçırılan ve öldürülen eski HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın eşi Şükran Aydın, Musa Anter’in yakını ve Silopi kayıplarının yakınlarının, Mahkeme’ye dilekçe vererek, davaya müdahil olmak isteyecekleri kaydedildi.

 

CHP Komisyon oluşturmuştu

CHP ise Ergenekon davasını Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat başkanlığındaki 4 kişilik milletvekili heyetiyle izleyecek. Yargılama sürecinde davayı takip edecek olan heyette, Afyon Milletvekili Halil Ünlütepe, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve Manisa Milletvekili Şahin Mengü yer alıyor.