Türk edebiyatının yeni yüzleri Frankfurt'ta

Frankfurt'ta düzenlenecek programlarda Türk edebiyatına özellikle 2000 sonrasında damgasını vuran şair, hikayeci, romancılar ve eserleri konuşulacak
Yayınlanma tarihi: 7 Ekim 2010 Perşembe, 10:40

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın yurtdışındaki önemli edebiyat faaliyetlerinden biri olan “Türk Edebiyatı’nın Yeni Yüzleri” 7-9 Ekim arasında Frankfurt Kitap Fuarı’nda gerçekleşecek. Üç gün sürecek programın her gününde bir edebiyat türü ve o türün günümüzdeki genç temsilcileri ve eserleri gündeme alınıyor.

NTV'nin haberine göre, 7 Ekim’de gerçekleşecek “Türkiye’de Genç Roman” toplantısı Adnan Özer’in moderatörlüğünde yapılıyor. Toplantıda eserleri görüşülecek ve kendileri de söz alacak genç Türk romancıları Aslı Tohumcu, Alper Canıgüz ve Yavuz Ekinci’dir. İkinci gün gerçekleşecek “Türkiye’de Genç Şiir” şair-yazar Haydar Ergülen’in yönetiminde düzenleniyor. Gonca Özmen, Ömer Erdem ve Şeref Bilsel programda Türk şiirinin bugününü temsil ediyor. Etkinliğin son günü düzenlenecek “Türkiye’de Genç Öykü” Nalan Barbarosoğlu’nun yönetiminde ve Ayşegül Çelik, Ahmet Büke ve Ömer Faruk Dönmez’in katılımıyla gerçekleşecek.

Dokuz Kitaplık Zengin Bir Set


'Türk Edebiyatı’nın Yeni Yüzleri'ni temsil eden dokuz ismin her birine dair bağımsız kitapçıklar hazırlandı. Şiir dizisini Haydar Ergülen’in, roman dizisini Adnan Özer’in, öykü dizisini ise Nalan Barbarasoğlu’nun hazırladığı kitaplar günümüz Türk edebiyatının programda ele alınan genç temsilcilerine dair kapsamlı birer incelemeyi ve bu isimlerin eserlerinden seçilen örnekleri İngilizce tercümeleriyle birlikte içeriyor.

Türk edebiyatının uluslararası sulara açılması noktasında önemli bir hamle olarak kayda geçecek bu proje aynı zamanda edebiyatımızın yurtiçindeki gündemini de şu sorularla yönlendirecek:

Roman
Roman, Türkiye’de bir cazibe merkezi olma vasfını koruyor mu? Bunlardan şöhrete kavuşanların ayırıcı nitelikleri var mıdır, varsa neler olabilir?

Şiir
Türk Edebiyatı’nın en gelişmiş sahası olan Türk şiirinin en önde gelen temsilcileri kimlerdir? Bu kişiler Türk Edebiyatı’na nasıl katkıda bulunmuştur?

Öykü
Öykücülüğün 2000 yılından sonraki gelişme serüveni nasıl olmuştur? Son 10 yılda göze çarpan isimler hangileridir?

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.