HSYK aday listeleri resmi gazetede

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) üye seçimi için kesin aday listesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kesin listeye göre, 1. sınıfa ayrılmış 201 hakim ve savcı HSYK üyeliği için yarışacak.
Yayınlanma tarihi: 8 Ekim 2010 Cuma, 07:29

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, HSYK üye seçimi kesin aday listelerinin ilanı için yapılan çalışmaların komisyonca tamamlandığı ve raporun Kurul'a sunulduğu kaydedildi. Aday listesinde 167 adli yargı hakim ve savcısı ile 34 idari yargı hakim ve savcısı yer aldı.

Geçici aday ilan tarihinden sonra, Kahramanmaraş Hakimi Salman Tan, İzmir Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç, Üsküdar Hakimi Mustafa Özçelik, Adana Hakimi Murat Demirel, Kayseri Hakimi Ali Akın'ın Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına yaptıkları adaylıktan çekilme başvurularının kabul edildiği belirtildi.

Seçmen hakim ve savcılar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, meslek kimliği, pasaport, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini sandık kurulu başkanına vermesi halinde oy kullanabilecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen, oy kullanamayacak.
Her seçim çevresinde bir sandık kurulacak. Her sandıkta 100 seçmen oy kullanabilecek, seçmen sayısının 100'ü aşması durumunda yeni bir sandık kurulabilecek.

Seçim takvimine göre süreç

2-3 Ekim Cumartesi - Pazar: Adaylık başvuruları incelenecek ve ilan edilecek.
4-5 Ekim Pazartesi - Salı: Aday listelerine yapılacak itirazlar alınacak.
6 Ekim Çarşamba: Aday listesine yapılan itirazlar incelenmeye başlanacak.
7 Ekim Perşembe: Aday listesine yapılan itirazların sonuçlandırılacak ve kesin aday listesi www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek.
8 Ekim Cuma : Adli ve idari yargı hakim ve savcı seçmen listeleri askıdan indirilecek, seçmen listelerine yapılacak itirazların son günü. Adaylıkları kesinleşenlerin soyad alfabe sırasına göre oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ve YSK web sitesinde özgeçmişlerinin bu sıraya göre yayımlanmasına başlanacak.
9 Ekim Cumartesi : Seçmen listelerine yapılacak itirazların il seçim kurulunca incelenmesine başlanacak. Oy pusulalarının basımına ve il seçim kurullarına gönderilmesine başlanacak.
10 Ekim Pazar : Seçmen listesine yapılacak itirazların incelenmesinin son günü, seçmen listeleri il seçim kurullarınca kesinleştirilecek.
11 Ekim Pazartesi : Adli ve idari yargı olarak ayrı ayrı sandık kurulları oluşturulacak.
12 Ekim Salı : Kesinleşen seçmen listelerinin il seçim kurulunca sandık seçmen listesi olarak çoğaltılmasına başlanılacak.
13 Ekim Çarşamba : Kesinleşen seçmen listelerinin il seçim kurulunca sandık seçmen listesi olarak çoğaltılması işlemi tamamlanacak.
16 Ekim Cumartesi : İl seçim kurulu başkanlarınca, seçimlerde görev alacak sandık kurulu başkanlarına eğitim verilmesi, araç ve gereçleri içeren malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi ve göreve hazır duruma getirilmeleri sağlanacak.
17 Ekim Pazar : Oy verme işlemi yapılacak.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.