"Hayvancılık üvey evlat muamelesi görmüyor"

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, devletin tarıma verdiği desteklerin üç kat artığını belirterek, "Hayvancılık artık üvey evlat muamelesi görmüyor. 7 yıl faizsiz kredi veriyoruz. 1 Ağustos-1 Ekim tarihleri arasında 850 milyon TL kredi kullandırdık" dedi.
Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2010 Pazar, 07:12

Pınar Süt Eskişehir Üretim Tesisi açılışına katılan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, hayvancılığın eskiden üvey evlat muamelesi gördüğünü, 2002 yılında devletin hayvancılığa 83 milyon TL destek verdiğini hatırlattı. Bugün devletin tarıma verdiği desteğin 3 kat artığını söyleyen Mehdi Eker, "2002 yılında 16 bin kişi kredi kullanırken bugün 202 bin kişi kredi kullanıyor. Bunun yanı sıra hayvancılığa verilen destek 15 kat arttı. Devlet tarım sektörüne bugün itibariyle 5 milyar 600 milyon destek sağlıyor. 2010 yılı bütçesinde bu destek yüzde 23'e çıkacak" dedi. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'daki üreticilerine yüzde 40 hibe sağlayarak son 7 yılda süt üretimini 8 milyon tondan 12 milyon tona çıkarıldığını belirten Mehdi Eker "Bu Türkiye'nin başarısıdır" dedi.

"Tek amacımız üretim gücünü ve potansiyeli arttırmak"

"Piyasada süt fiyatları düşmesin diye üreticiye sütlerini süt tozu yapmalarını söyledik" diyen Mehdi Eker, aradaki farkı 30 milyon TL ödeyerek kendilerinin verdiklerini belirtti. Tek amaçlarının Türkiye'de üreticinin üretim gücünü ve potansiyelini arttırmak olduğunu söyleyen Mehdi Eker, bu anlamda ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini bildirdi. Türkiye'de 50'den fazla hayvan yetiştiren işletme sayısının 4 bin 300'den 18 bin 600'e çıktığını vurgulayan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, üretici ve tüketiciyi aynı oranda dikkate aldıklarına dikkat çekerek işletme sayısını artırırken verimliliği de artırdıklarına vurgu yaptı.

"Hayvansal virüs engellendiğinde ihracat da artacaktır"

Ette çıkan virüs konusuna da değinen Mehdi Eker, komşu ülkelerden gelen etle ilgili önlemler aldıklarını belirterek bunun ihracata da olumlu etkileri olacağını kaydetti. Dünyanın her yerinde tarımla ilgili sorunlar yaşandığını söyleyen Mehdi Eker, "Dünyanın her yerinde tarım ile ilgili ne kadar sorun oluyorsa Türkiye'de de o kadar oluyor. Fazlası değil. Birkaç ufak hastalık ve salgın tüm tarım ürünlerine mal edilmemelidir. Türk üreticisine haksızlık yapmayalım. Türkiye'nin tarımdaki başarı öyküsünü Birleşmiş Milletler Tarım Teşkilatı bu yıl yayınladı. Dünyanın 8'inci büyük tarım ülkesiyiz. Türkiye dışa bağımlı bir tarım ülkesi değildir. Bugün 150 çeşit tarım ürünü üretiyoruz. Muhakkak birisi dış faktörlerden etkilenir. Mühim olan bu sorunları en aza indirgemektir" dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.