'AKP'nin ikiyüzlü politikası ortaya çıkarıldı'

Zorunlu din derslerinin kaldırılması amacıyla yapılan eylemin amacına ulaştığını belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, "Türkiye, türbanı tartışırken zorunlu din dersleri de gündeme taşındı. AKP'nin inanç özgürlüğü konusundaki politikalarının ikiyüzlü olduğunu ortaya çıkarıldı" dedi.
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2010 Pazartesi, 09:01

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, zorunlu din derslerinin kaldırılması amacıyla dernek öncülüğünde gerçekleştirilen eylemin sonuçlarını değerlendirdi. Gümüş, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in konuyla ilgili yaptığı konuşmaları da sert bir dille eleştirdi. Yaptıkları eylemin amacına ulaştığını kaydeden Gümüş, "Geçtiğimiz hafta Türkiye türbanı tartışırken zorunlu din dersleri de gündeme taşındı. İnanç özgürlüğü kapsamında türbanı bayrak edinenler Alevilerin taleplerinde sus pus oluyorlar. Zorunlu din dersleri konusunda kamuoyunda tartışılmasını sağlamak AKP'nin inanç özgürlüğü konusundaki ikiyüzlü politikalarını çıkardı. Zorunlu din dersleri bir asimilasyondur bu da insanlık suçudur. Başbakan Almanya'ya giderek orada yaşayan Türklerin asimilasyon politikalarından korunmasını talep ediyor. Kendi ülkesinde alevi vatandaşlar asimilasyona uğruyor. Biz eylemimizle bu ikiyüzlülüğü ortaya çıkarmak istedik. Hükümet sorunu çözmek yönünde irade ve samimiyete sahip değil" şeklinde konuştu.

'Kamuoyu aldatılıyor'

Gümüş, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in konuya ilişkin yaptığı, "Ne derdiniz var din dersiyle? Neden kalksın din? Bu salondaki insanların, bu milletin din ile bir derdi yok. Konu müfredatın yeterli mi yetersiz mi olduğu konusudur. Bu yaklaşımı iktidar olarak doğru bulmuyoruz" sözlerini de sert bir şekilde eleştirdi. Gümüş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nde yer alan kararların zorunlu din derslerinin kaldırılmasına yönelik olduğunu öne sürerek şöyle devam etti: "AİHM'deki karar zorunlu din derslerinin kaldırılmasına işaret ediyor. Biz bunu ortaya koydukça hükümet teşhir politikasından rahatsız oluyor. Faruk Çelik, Sünni ulemadan onay alamadıklarını işaret etmiş oldu. AKP'nin programında zorunlu din derslerinin kaldırılmasına yönelik bir gündemlerin olmadığını söyleyerek mahkemeler ne karar verirse versin biz kendi politikalarımızı uygularız demek istedi. AKP Aleviler konusunda hak adalet bir bilmez bir politika geliştirdi. Bakan Çelik, AİHM konusunda da ikiyüzlü bir politika izliyor. Mahkeme muafiyet sisteminin getirilmesi ve dersi almak istemeyen kişilere tercih hakkı tanınması gerektiğini belirtiyor. Faruk Çelik müfredatı değiştirirsek AHİM kararlarını yerine getirmiş oluruz diyor; fakat bu kamuoyunu aldatmaya yönelik bir politikadır."

Yüz binlerce afiş yapılacak

Eylem sonucu hakkında da bir değerlendirme yapan Gümüş, "Eylem sonrasında hemen bir sonuç alma gibi bir beklentimiz yoktu. Kararlı şekilde yapılan eylemde miting kısmına 5 bin kişi, oturma eylemine de bin kişi katıldı. Eylemlerimiz bitmeyecek zorunlu din dersleri asimilasyondur, asimilasyonda insanlık suçudur diyerek yüz binlerce afiş yapıp asacağız" dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.