Polis "kazaya" sığındı

Antalya'da 18 yaşındaki Çağdaş Gemik'i "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle tabancayla vurarak öldüren polis memuru Mehmet E'nin, öldürmek kastıyla ateş etmediğini, olayın kaza olduğunu iddia ettiği öğrenildi.Bu arada Mehmet E'nin, mahkemece, ''Kasten Öldürme'' suçlamasıyla tutuklandığı ortaya çıktı.

30 Ekim 2008 Perşembe, 18:27

27 Ekim tarihinde meydana gelen olaydan sonra tutuklanan zanlı polis memuru Mehmet E'nin Çağdaş Emik'e öldürmek kastıyla ateş etmediğini, olayın kaza olduğunu iddia ettiği belirtiliyor. Polis memurunun, olayın yaşandığı Yeşildere Mahallesi'nin uyuşturucu madde satıcılığı, hırsızlık ve yağma olaylarının yoğun olarak yaşandığı bir bölge olduğuna dikkati çekerek, motosiklet sürücüsü ve arkasındaki kişiyi, "Bu bölgede genelde genç çocuklar uyuşturucu kuryeliğinde kullanıldığı için" yavaşlaması için ikaz ettiklerini anlattığı kaydedildi. Zanlı polisin, ikazlara rağmen sürücünün motosikleti durdurmadığı ve hızlandığı, kendilerinin de motosikletle kaçan sürücüyü kovaladıklarını belirttiği, bir ara duraklayan ve arkasında oturan arkadaşını indiren motosiklet sürücüsünün yeniden hızlandığını anlattığı, el hareketleri ve sözle yapılan uyarılara rağmen durmayan sürücüyü durdurmak amacıyla havaya ateş ettiğini söylediği aktarılıyor. Polis memuru Mehmlet E'nin bir el havaya ateş ettikten sonra, mucurlu yolda koşarken sendelediğini, bu sırada tabanvanın ikinci kez patladığını fark etmediğini, başındaki kask nedeniyle ikinci silah sesini duymadığını öne sürdüğü de ifade ediliyor.

 

Gengin arkadaşları yalanladı

Öte yandan, motosikletten inen ve olaya tanık olan Çağdaş Emik'in arkadaşı H.K. de polis memurlarının ikazları üzerine, Çağdaş Gemik'e motosikleti durdurması için seslendiğini, Gemik'in, ''Ağabey ehliyet, ruhsat yok'' diyerek duramayacağını söylediğini belirtti. H.K, 4-5 metre kadar arkalarında olan motorize polis ekibinin kendilerini takip etiğini ve bu sırada arkadaşının motosikleti durdurduğunu söyledi.

Kendisinin motosiklette indiğini, polislere doğru yürürken Çağdaş Gemik'in motosikleti yeniden hareket ettirdiğini anlatan H.K, bu sırada döndüğünde polis memurunun elindeki tabancayı gördüğünü, memurun iki el ateş ettiğini, ancak eli ve kolunun hangi pozisyonda olduğunu fark edemediğini söyledi. Polis memurunun ateş ettiğinde, ölen arkadaşıyla arasındaki mesafenin 4-5 metre olduğunu, Çağdaş Gemik'in motosikletinin de 8-10 metre gittikten sonra düştüğünü anlatan H.K, ''Silah seslerinden sonra gördüğümde polis memurunun eli tam dik olarak havaya kalkık değildi. Eğik şekilde Çağdaş Gemik'e doğru yönelmişti ama hedef alıp almadığını bilemiyorum'' dedi.

 

Otopsi raporu

Adli Tıp Kurumu uzmanlarınca Savcı Ümit Yaşar Özdemir gözetiminde yapılan otopside de Çağdaş Gemik'in ölümüne neden olan kurşunun boynunun sağ arka orta kısmında 0,4 santimetre çapında düzensiz mermi girişi yarasına neden olduğu, sol yanak orta kısmında da mermi çıkış yarası bulunduğu tespit edildi. Adli tıp uzmanlarının ayrıntılı raporu daha sonra verecekleri de tutanaklarda belirtildi.

 

"Kasten öldürme suçlaması"

Çağdaş Gemik'in ölümüne neden olan olayla ilgili polis memurunun tutuklanma gerekçesi de tutuklama müzekkeresiyle ortaya çıktı.

Cumhuriyet Savcısı Ümit Yaşar Özdemir tarafından, sorgulamanın ardından ''Olası kasıtla insan öldürme'' suçlamasıyla tutuklanması talep edilen ve nöbetçi mahkemeye sevk edilen polis memuru Mehmet E'nin, Nöbetçi 3. Sulh Ceza Mahkemesince, ''Kasten Öldürme'' suçlamasıyla tutuklandığı ortaya çıktı.