Kapat

Son Haberler

A+ A-

Belediyeler, Anayasa Mahkemesi'nde

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören ve büyük tepki çeken, 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı, esastan görüşmeye devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2008 Cuma, 09:17

Anayasa Mahkemesi, 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı, esastan görüşmeye devam ediyor. Yüksek Mahkeme heyeti, dün davayı esastan görüşmeye başlamadan önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bakanlık bürokratları ve Belediyeler Birliği Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sözlü açıklamalarını dinlemişti.

Sözlü açıklamaların ardından dün davayı esastan görüşmeye başlayan Yüksek Mahkeme heyeti, bugün saat 09.30'da görüşmeye devam etti.

Anayasa Mahkemesi heyeti, ''yürürlüğü durdurma'' istemini de esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.

CHP, ''Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle dava açmıştı.

Kanunun iptali istenen hükümleri arasında, bazı ilçelerin mahalle statüsüne dönüştürülmesini düzenleyen 1. maddesinin bazı fıkraları, ''katılma, bağlanma, sınır dışına çıkarılma ve isim değişikliği'' başlıklı 2. maddesinin bazı fıkraları ve geçici 1. maddenin 1. fıkrası bulunuyor.

Cumhuriyet İMECESİ