Kapat

Son Haberler

A+ A-

İngiltere'de 1 sterline telefon kulübesi

İngiltere deyince ilk akla gelen nesnelerden biri olan kırmızı telefon kulübeleri, İngiliz vatandaşlarının günümüzde sadece sabit ya da mobil telefon kullanmaları nedeniyle kullanımdan kaldırılıyor. "Sevgili kulübelerinden" ayrılmak istemeyen İngiliz vatandaşları ise kulübeleri "evlat ediniyor". İngiltere'nin Küçük Lighthorne köyü kırmızı kulübesini ilk sahiplenen yerleşimlerden oldu. Köy, kulübe için 1 sterlin ödedi.
Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2008 Cuma, 13:01

İngiltere'nin, çift katlı otobüsler gibi akla gelen sembollerinden kırmızı telefon kulübeleri, verimsiz oldukları için hızla kullanım dışı kalsa da halk kent kültürünün parçası olan "sevgili kulübelerinden" ayrılmak istemiyor. Yetkililer kulübelerin sayısını azaltmayı planlarken, ülke genelindeki 12 bin 700 kulübenin üçte birinin kaderinin ne olacağı henüz belli değil.

Telekomünikasyon şirketi BT, bu kulübelerin yaklaşık 400'ünün hurdaya çıkarılacağını ve yaklaşık 4 bini için yerel yönetimlerle görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Köyler ve yerel yönetimler bu sokak mobilyalarını, başka amaçlarla kullanarak kurtarmak için çabalarını artırdı. Bazı kulübeler, ilan tabelası, sera ya da minyatür sanat galerilerine dönüştürülüyor. Yerel yönetimler, kulübelerden birini "evlat edinmek" için yarına kadar başvurabilecek.

Küçük Lighthorne köyü, kırmızı kulübesini ilk sahiplenen yerleşimlerden oldu. Lighthorne yönetimi, BT şirketine 1 sterlin ödeyerek kulübesini satın aldı.

Kulübeyi almaya karar veren Lighthorne kilise konseyi başkanı Josette Tait, kulübenin "kültürel miraslarının önemli bir parçası olduğunu, 60 yıldan fazla süredir onlarla birlikte olduğunu" belirtiyor.

Tait, 460 nüfuslu köyde bir yıldan fazla süredir kimsenin kulübeyi kullanmadığını, herkesin sabit ya da mobil telefonu olduğunu söylüyor.

İlk kulübe 1924'te hizmete girdi

İngiliz mimar Sir Giles Gilbert Scott tarafından tasarlanan kulübelerin ilki 1924'de hizmet vermeye başlamıştı. 1932'de üretilen K9 modeli en yaygın kulübe oldu.

Vandalizm, koruyucu bakım masraflarının yüksekliği ve erişim problemleri nedeniyle BT'den önceki Posta Kurumu, 1960'larda eski modelleri yenileriyle değiştirmeye başladı. Kulübeleri korumak için o dönemde harekete geçen gruplar yaklaşık 3000 eski kulübenin, tarihi yapı olarak tescillenmesini ve korumaya alınmasını sağladı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler