Taksim'deki oturma eylemine izin yok

İstanbul Valisi Muammer Güler, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) , yarın Taksim'de yapılması planlanan kanunsuz bir oturma eylemine teşvik ettiğini belirterek, bu eyleme izin verilmeyeceğini bildirdi.

01 Kasım 2008 Cumartesi, 14:15

İstanbul Valisi Muammer Güler, yarın Taksim Meydanı'nda yapılması planlanan izinsiz eylemle ilgili olarak, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile Fatih'teki Emniyet Müdürlüğü'nde basın açıklaması yaptı.

Taksim'de izinsiz eylem yapılması çağrısında bulunulduğunu belirten Güler, şunları kaydetti:
''Bir siyasi partinin ve bölücü terör örgütüne müzahir örgütlerin, yayımladıkları bildirilerde veya internet sitelerinde yer alan haberlerde, kitleleri, yarın Taksim'de kanunsuz bir eylem için toplanmaya teşvik etmektedirler. Özellikle bunun kanunsuz bir toplantı olacağını ifade etmek istiyorum. İlgili partiye böyle bir toplantının kanunsuz olacağı ve haklarında gerekli yasal işlemin yapılacağı tebliğ edilmiştir.
Ancak buradan ben de böyle bir kanunsuz toplantı için yapılan çağrılara alet olunmamasını özellikle belirtiyorum.''

Muammer Güler, Türkiye'de son günlerde halkı huzursuz etmeye yönelik bir arayış olduğunu dile getirerek, ''Maalesef son günlerde yurdun bir çok yerinde de artan bir ölçüde, kitleleri güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirme, etnik bir çatışmanın temelini oluşturma, devleti zora sokma, halkı huzursuz kılmaya yönelik bir arayış var'' dedi.

Bu arayış içerisinde bir çok araç yakma ve molotofkokteyli atma eylemlerinin sergilendiğini anımsatan Güler, İstanbul'da bu eylemlerden dolayı, son 20 günde 100'e yakın kişinin gözaltına alındığını kaydetti.
 

Yasal başvuruda bulunulmadı

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Vali Güler, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) bir miting talebi olup almadığına ilişkin sorusu üzerine şöyle konuştu: ''Bir miting söz konusu değil zaten. Böyle bir yasal başvuruda da bir talepte de bulunulmadı. Esasen Taksim toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı alanlardan olmadığı için böyle bir toplantıya izin verilmesi de söz konusu değildir. Zaten dolaştırılan haber de bir kanunsuz toplantıya teşviktir. Bir oturma eylemi şeklinde... Ama altında yatan esas gerçek, Türkiye'nin de bir çok yerlerinde, bazı illerde de benzer zamanlarda bir merkezden yönlendirilen bir eylem tarzında görülüyor. Bunu biliyoruz, izliyoruz.''

Vali Güler, eylemlerle bir çatışma ortamı yaratılmak istendiğini vurgulayarak, ''Böyle bir çatışma ortamı, böyle bir kardeş kavgası, böyle bir güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelme, hiç kimseye fayda vermez'' diye konuştu.