Kapat

Son Haberler

A+ A-

Kılıçdaroğlu-Akman gerginliği

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Meclis'te RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın patronunun Kanal 7 yöneticisi Zekeriya Karaman olduğunu iddia etti. Akman ise yanıt olarak “Kendilerine hodri meydan diyorum. Kılıçdaroğlu, iddialarının gerçek ve hukuki olduğuna inanıyorsa, komisyon üyeleri ve medya önünde tekrarlasın” dedi.
Yayınlanma tarihi: 3 Kasım 2008 Pazartesi, 12:04

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında RTÜK Başkanı Zahid Akman ve İstanbul 28. Noterliği'ne ilişkin iddialarda bulundu ve bazı belgeler açıkladı.

Akman'ın, Deniz Feneri e.V. davasında adının defalarca geçtiğini ve görevinden ayrılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Sayın Akman, adının iddianamede geçmesi bir tarafa, doğrudan mahkeme başkanı Alman yargıç tarafından Deniz Feneri davasının Türkiye'deki asıl failleri arasında sayılmıştır. Buna karşın, Sayın Akman, ısrarla görevini sürdürmüş ve Sayın Başbakanın kendisinin arkasında olduğunu söylemiştir'' dedi.

'Biat belgesi verirse...'

Zahid Akman ile ilgili 3 ayrı iddiada bulunan Kılıçdaroğlu, Ankara 18. Noterliği'nce düzenlenen, Akman'ın, Zekeriya Karaman'a, ''Şirkete ortak olma, ortaklıktan çıkma, yeni şirket kurma, kamu kuruluşları nezdinde kendisini temsil etme, kar payları üzerinde dilediğince tasarrufta bulunma'' gibi tüm ticari işlemlerde tam yetki verdiği vekaletnameyi basın mensuplarına gösterdi.

Kılıçdaroğlu, ''Akman, bu vekaletnameyle, gerçek patronunun, Kanal 7'nin yöneticisi Zekeriya Karaman olduğunu ortaya koymaktadır. RTÜK Başkanı olan bir kişi, bir televizyon yönetici ve sahibine bu denli bir biat belgesi verirse, kendisi RTÜK Başkanı görevini objektif olarak yerine getiremez" dedi.


'Akman şirket ortağı'

RTÜK Yasası'nın 9. maddesinde, ''RTÜK üyeleri ile 3. dereceye kadar kan ve sıhri hısımları radyo ve televizyon hizmetleri alanında üst kurulun görev ve yetki alanına giren konularda herhangi bir yüklenme işine giremez, özel radyo ve televizyon şirketlerinde ve bu şirketlerin doğrudan veya dolaylı ortaklık bağı bulunan şirketlerde ortak veya yönetici olamazlar'' ifadesinin yer aldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, Akman'ın 3 Ocak 2008 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'ne göre, Rehber Basın Yayın Organizasyon ve Eğitim Tesisleri Limited Şirketi'nin ortaklarından biri olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, şirketin diğer ortaklarının ise Zekeriya Karaman ve Hasan Hüseyin Ceylan olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, ana sözleşmesine göre, şirketin faaliyet konularından birinin, ''Sesli ve görüntülü video, sinema, televizyon ve reklam film ve paket programları hazırlamak, hazır olanları çoğaltmak, pazarlamasını dağıtımını yapmak, stüdyolar kurmak, bunlarla ilgili her türlü makine vs. yurt içinden ve yurt dışından temin etmek ve bunların her türlü ticaretini yapmak'' olduğunu söyledi.

'İmzalar farklı'

Kılıçdaroğlu, Zahid Akman'a, ''Bu şirketin hala ortağı mısınız? Bu nasıl bir gayrimenkul şirketidir ki televizyon işine bulaşıyor? Kanal 7 yöneticisi ve sahibi Karaman ile aynı şirkette ortak olmanız, sizin, yasanın 9. maddesini açıkça ihlal ettiğinizi göstermez mi? Çünkü siz, bir televizyon sahibi ile ticari ortaklık kurarak yasada belirtilen 'dolaylı dahi olsa televizyon sahipleriyle ortaklık kurulamayacağı' yasağını delmiyor musunuz?'' sorularını yöneltti.

Akman'ın, Ankara 18. Noterliği'nce düzenlenen imza sirkülerini gösteren Kılıçdaroğlu, Beyaz İletişim Tanıtım Turizm Sanayi ve Limited Şirketi'nin İstanbul 28. Noterliği'nce onaylanan 2004 tarihli kararının altındaki imzanın, Akman'ın imza sirkülerindeki imzasıyla hiçbir benzerlik göstermediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, bunun için kriminal bir rapor almaya gerek olmadığını, karar defterindeki imzanın sahte olduğunun bir bakışta anlaşıldığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Akman'ın kendi yerine sahte imza atan kişiler hakkında bugüne kadar Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunup bulunmadığını sorarak, ''Bulunmadıysa, bunun gerekçelerini kamuoyuna açıklamak zorundadır. Nasıl bir iş ve çıkar birlikteliği vardır ki, sizin adınıza sahte imza atan kişiyi koruyorsunuz'' dedi.


'Koltuktan ayrılması gerekir'

Bir RTÜK Başkanı'nın, yasalarının kendisine tanıdığı yetkileri koltuğunu korumak için kullanmasının vahim olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, yasaların, RTÜK Başkanı'na verdiği yetkilerin, birilerinden intikam alma amacıyla kullanılamayacağını ifade etti. ''Bunu fırsat olarak değerlendirip, medyayı sindirmeye çalışmak, ancak sahteciliğe göz yumanlar için olabilir'' diyen Kılıçdaroğlu, RTÜK Başkanı Akman'ın, ''Ahlakı korumak'' adına orada oturamayacağını, koltuğundan ayrılması gerektiğini savundu. Kılıçdaroğlu, Akman'ın, Başbakan'dan aldığı gücü kullanmaya devam ettiğini öne sürdü.

"Bunlar 'Durmak yok, yola devam' diyorlar"

Deniz Feneri çerçevesinde bu konuları araştırırken, iki ayrı gerçekle daha karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bunlardan ilki hortumcuların aynı adreste çok sayıda şirket kurmaları ve bir süre sonra kurdukları bu şirketlerin unvanlarını değiştirerek yollarına devam etmeleridir. Yani bunlar diyorlar ki, durmak yok, yolmaya devam. Bunu yaparak, bir yandan yeni ihalelere, yeni şirket isimleriyle girerek izlerini kaybettirmekte, öte yandan da hukuku, yolsuzlukları perdelemek amacıyla kullanmaktadırlar. İkinci gerçek ise bu şirketlerin kayıtlarındaki yasa dışılıklardır. Bu işler AKP güvencesi altında yapıldığından hiçbir kamu otoritesi bunları denetlememekte, o kadar ki, bazı noterleri kendilerine hizmet eder hale getirmektedirler. Almanya'da Deniz Feneri Davası'nda hapiste bulunan birisiyle ilgili olarak, sanki İstanbul'daymış gibi işlem yapan, İstanbul 10. Noteri'ni bunun en çarpıcı örneklerinden biri olarak açıklamıştık. Benzer uygulamalara İstanbul 28. Noterliği'nde de rastlıyoruz.''

'İstanbul 28. noteri, kararı alınmadan önce onaylıyor'

İstanbul 28. Noterliği'yle ilgili de iddialarda bulunan Kılıçdaroğlu, noter ile ilgili 3 ayrı belge sundu.

Kılıçdaroğlu, noterin, Beyaz Holding A.Ş'nin 27 Temmuz 2005'teki yönetim kurulu kararının, daha karar alınmadan önce 25 Temmuz 2005'te, Beyaz İletişim Tanıtım Turizm Sanayi ve Limited Şirketi'nin yönetim kurulu kararını da karardan 5 gün önce onayladığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, İstanbul 28. Noterinin, Beyaz Holding A.Ş'nin, 27 Temmuz 2005 tarihli yönetim kurulu kararını ise 25 Temmuz 2005'te onayladığını ifade etti.

CHP'li Kılıçdaroğlu, ''Bu şirketler, Deniz Feneri bağlamında şirketler, Akman ve Karaman'ın imzasının olduğu şirketler'' diye konuştu.

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, noterle ilgili Cumhuriyet savcılarının harekete geçmesi gerektiğini ifade ederek, 3 belgeyle ilgili suç duyurusunda bulunmayı düşündüklerini bildirdi.

Akman'ın iddialara cevabı

RTÜK Başkanı Zahid Akman, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelik iddialarına ilişkin, “Yarın Plan Bütçe Komisyonu’na gideceğim. Yüce Meclis bu iddialarla ilgili konuşma yapabilmesi için önemli bir ortamdır. Kendilerine hodri meydan diyorum ve iddialarını yüzüme karşı tekrarlamasını istiyorum” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler