Fazıl Say'dan Türkiye prömiyeri

11. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın ''Nirvana Yanıyor-Nirvana Burning'' adlı eserinin Türkiye prömiyeri ile başlayacak.

25 Kasım 2010 Perşembe, 09:30

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen ve sanat yönetmenliğini Fazıl Say'ın yaptığı 11. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 26 Kasım -16 Aralık'ta sanatseverlerle buluşacak. Festivalin açılışı, yarın, Temmuz ayında Salzburg'da dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve Say'ın son eserleri arasında yer alan ''Nirvana Yanıyor-Nirvana Burning''in Türkiye prömiyeri ile yapılacak. Gecede ayrıca, Say'ın ''Harem'de 1001 Gece'' adlı keman konçertosu seslendirilecek. Keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja'nın seslendireceği ve vurmalılarda Aykut Köselerli'nin yer alacağı esere, şef Howard Griffiths yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek.
 

Opera

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) 29 Kasım'da Rus bestecilerin ünlü eserleriyle konser verecek. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek konserde Rahmaninov, Çaykovski ve Glinka gibi ünlü Rus bestecilerinin eserleri seslendirilecek. Piyanistliğini Marvida Hüseyinova'nın yaptığı konserde, Nurdan Küçükekmekçi Aydın, Medine Tuganova, Göksay Yaran, Oben Bostancı, Tamer Peker, Mukhtar Malikov ve Şafak Güç solist olarak yer alacak.

ANTDOB aynı gün minik izleyicileri için ''Elma Kurtları'' adlı eseri sahneleyecek. Anais M. Martin'in yazdığı müzikli çocuk oyunu ''Elma Kurtları'', farklı karakterlerdeki kahramanlarıyla çocukları eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Oyun, minik izleyicilerini, Fıstık, Topaç, Meraklı Çekirdek, Dedikoducu Çekirdek gibi karakterlerle renkli bir dünyaya götürüyor. Topluluk 30 Kasımda da Aytaç Manizade'nin sahneye koyduğu Bizet'in ünlü eseri ''Carmen'' balesini sahneleyecek. Sergei Terechenko'nun koreografisini yaptığı eserde dekorlar Gürcan Kubilay'a, kostümler ise Nursun Ünlü'ye ait. Eserde orkestrayı ise Alexandru Samoila yönetiyor.
 

Tiyatro

Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT) yarın, 27 Kasım, 1 ve 2 Aralık'ta ''Yedi Kadın'' adlı oyunu sahneleyecek. Barbara Schottenfeld'in yazdığı, Sevgi Sanlı'nın çevirisiyle sahneye konulan oyunu, Murat Sarı yönetiyor. Müziği Cem İdiz, koreografisi de Yıldız Çankaya'ya ait eserde, Michelle Bennet'in yöneticiliğini yaptığı kişisel gelişim kursuna katılan, yaşları birbirinden farklı altı kadının hikayesi anlatılıyor.

ADT'nin çocuk oyunu ''Don Kişot'' da, 28 ve 30 Kasımda bir kez daha perdelerini küçük tiyatroseverlerler için açacak. Miguel de Cervantes'in aynı ismi taşıyan romanı Don Kişot'tan uyarlanan, Ebru Kara'nın sahneye koyduğu oyunda, ''Sürekli şövalye serüvenleri okumaktan aklı karışmış yaşlı, aristokrat ve aklına koyduğunu yapan kahraman ''Don Kişot''un hikayesi anlatılıyor. Şenol Kaderoğlu, Sinem Arslanoğlu, Özcan Akgöz, Murat Çapar, Çağdaş Çobanoğlu, Gökhan Sevimli, Ecem Gözpınar, Gürkan Çakıcı ve Başak İşür'ün rol aldığı oyun Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izlenebilir.
 

ABT

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT), yarın Aristophanes'in ''Lysistrata'' adlı eserinden Savaş Aykılıç tarafından uyarlanan, ''Barış İçin Aşk Grevi'' adlı oyunu sahneleyecek. Antalya'da 1999-2004 yılları arasında büyük bir izleyici kitlesine kavuşan oyun, 6 yıllık aradan sonra yeniden seyirciyle buluşuyor. ''Barış İçin Aşk Grevi''nde toprak derdine düşen ve bu yüzden sürekli savaş halinde olan erkeklerini dize getirmeye çalışan kadınların hikayesi, antik dönemden günümüze kesitler sunularak anlatılıyor. Oyunda savaşın getirdiği yıkıma daha fazla dayanamayacaklarını anlayan Anadolu kadınları, ''Bir olmazsak, biz olamayız'' diyerek kazan kaldırıyor ve topraklarına barış gelene kadar eşlerine ''aşk yasağı'' uygulamaya karar veriyor. Köy seyirlik, orta oyunu, tuluat tiyatrosu gibi geleneksel Türk tiyatrosu biçimlerinden de özellikler taşıyan oyunda, komedi unsurları seyirciye müzik ve dans eşliğinde sunuluyor. Müfit Kayacan'ın yönettiği oyunda müzikler İhsan Kılavuz'a, dekor Cenap Aydınoğlu'na, kostüm Gizem Karasu'ya, ışık Özgür Dokuyucu'ya ait. Eserde, Müfit Kayacan, Murat Ercanlı, Recep Kamiloğlu, Rüyam Olunçay, Hasibe Özgür, Safinaz Özgür, Mehmet Özgür, Murat Akyol, Saadet Yıldırım, Ezgi Albayrak, Gizem Karasu, İlhan Örenel, Bülent Patoğlu ve Dilek Nuray rol alıyor.

ABT oyuncuları, 27 Kasım'da ''Fehim Paşa Konağı''nı sahneleyecek. Turgut Özakman'ın yazdığı eser, dekor düzenlemesinden müziklerine, danslarından görsel efektlerine kadar birçok yeniliği barındırıyor. Reji uygulamasını ve yönetmenliğini ABT Genel Sanat Yönetmeni Müfit Kayacan'ın yaptığı oyunun müzikleri İhsan Kılavuz'a ait. Kalabalık bir kadroya sahip oyun, yıllardır halka nefes aldırmayan istibdat yönetiminin son günlerini konu alıyor. İstibdadın yıkılmaz paşası Fehim Paşa'nın eski sadık adamlarından Rasim Baba, ''adam olsun'' diye oyuncu oğlunu, yani Yusuf'u Fehim Paşa'nın konağına götürür. Fehim Paşa, Yusuf'u eğlencelik alır. Bu, Fehim Paşa için sonunun başlangıcı olur. Yusuf, Paşa'nın kızına aşık olur. Karşılıksız aşkı nedeniyle kara sevdaya tutulan Yusuf, mahalleliyi de kara sevdalı eder. Bir kabadayının mazisi ile aydınlanan oyun, sonrasında buhranlı bir aşk, ardından siyasi bir parodiye dönüşür. Nihayetinde her şey başlama noktasında sona erer.

Topluluk aynı gün minik seyircileri için, ''Otobüs Durağında Üç Bencil'' adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Özer Tunca'nın yazıp yönettiği, Bülent Patoğlu, Erdal Gürcan ve Mustafa Doğan Ayhan'ın rol aldığı çocuk oyununda, sözcüklerin yerine beden dili ön planda tutuluyor. Tek perdelik oyun, durakta otobüs bekleyen üç bencilin aralarında yaşanan anlık ilişkileri, bencilliğin, mülkiyetçiliğin, yalnızlığın ve iletişimsizliğin hikayesi eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Büyükşehir Belediye Tiyatrosu oyuncuları Aralık ayına ise ''Vatan Kurtaran Şaban'' adlı eserle başlayacak. 2 Aralıkta sahnelenecek eser, Haldun Taner tarafından 1965 yılında yazıldı. ''Vatan Kurtaran Şaban''da Tapu Kadastro Müdürlüğünden, Kültür Sanat Müsteşarlığına atanan Şaban'ın bu alanda yaptığı komik ve çarpık uygulamalar, hicivli bir dille anlatılıyor. Yönetmenliğini Murat Demirbaş'ın yaptığı oyunda, Müfit Kayacan, Durmuş Ali Emre, Murat Ercanlı, Erdal Gürcan, Mete Orhan, Mehmet Özgür, Recep Kamiloğlu, Saadet Yıldırım, İlhan Örenel, Seyfi Satmaz, Gizem Karasu, Cenap Aydınoğlu, Talat Türkeli, Sacide Taşaner, Ezgi Albayrak, Sultan Yumak ve Demet Kazanoğlu rol alıyor. ABT oyuncularının sahnelediği eserler, Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu'nda sanatseverlerle buluşuyor.
 

Sergi

Antalya Sanatçılar Derneği Sanat Galerisi'nde ressam Turgay Karadağ'ın eserleri sergiye sunuldu. Sergi, 5 Aralık'a kadar açık kalacak. Orkun Ozan Sanat Galerisi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi (IMOGA) koleksiyon sergisine ev sahipliği yapıyor. 18 sanatçının resim ve baskı eserlerinden oluşan sergi, 22 Aralık'a kadar izlenebilir. Antalya'daki sanatçıların eserlerinden oluşan ''Yaz Karması Sergisi'', Antalya 2000 Plaza Sanat Galerisi'nde devam ediyor. Eserler 30 Kasıma kadar görülebilir.