'Sivil irade her şeye muktedirdir'

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, "28 Şubat, 27 Nisan e-muhtırası gündeme gelince Sayın Başbakan ortada yok. Sayın Meclis Başkanı ortada yok. 3 komutan hukuksuz bir şekilde görevden alınınca hemen 'bu sivil iradedir'. Sivil irade her şeye muktedirdir, demokratik olmak kaydıyla" dedi.

25 Kasım 2010 Perşembe, 11:02

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı'nın üç komutanın açığa alınmasına ilişkin söylediği, "Sivil irade darbe yapmaz, seçim yapar" sözüne de Hamzaçebi, "Şöyle bir yanlış var; asker üzerinden yapılan her işlem demokratikleşme olarak sunuluyor" dedi.

'Hukuksuz bir biçimde görevden alındılar'

Hukuksuz bir şekilde üç komutanın görevden alındığına dikkat çeken CHP'li Hamzaçebi, şöyle dedi: "Askerler de görevden alınabilir. Ama görevden almanın gerekçeleri olarak ortaya konulan gerekçeler gerekçe değildir. Bir hukuki temelden yoksundur bunlar. Balyoz davasında bu kişiler var. 'Bu kişiler darbe düşünmüşler. O nedenle görevlerinde kalmaları sakıncalıdır' diyor. Peki Balyoz iddianamesi 6 Temmuz'da savcılığa sunuldu."
 

'Hükümetin yapması gereken terfi ettirmek'

Yüksek Askeri Şura'nın terfi ettirmediği komutanların idari yargıya gittiğini hatırlatan Hamzaçebi, şöyle dedi: "Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne gittiler. Mahkeme, görevden alınan üç komutan ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hükümetin yapması gereken üç komutanı terfi ettirmektir. Hukuk devleti bunu gerektirir. Hükümet ne yaptı, siz Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne giderseniz ben de sizi görevden alırım dedi. Bunun demokratikleşme ile sivilleşme hiç alakası yoktur. AKP darbenin ürünü olan bir partidir." Türkiye'nin demokrasiye değil, totalitarizme doğru gittiğini iddia eden Hamzaçebi, "Bu seçimde Türk halkı AKP'ye ders verecektir" dedi.