Kapat

Son Haberler

A+ A-

Topraklar çölleşme tehdidi altında

Türkiye’nin topraklarının yüzde 60’ının erozyon ve çölleşme tehdidi altında bulunduğu belirtildi.
Yayınlanma tarihi: 4 Kasım 2008 Salı, 08:25

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 7. Gözden Geçirme ve Bilim Teknoloji Komitelerinin (UNCCD) toplantıları dün İstanbulda başladı. Sözleşmeye taraf 193 ülkenin temsilcilerinin katıldığı ve 2 hafta sürecek toplantılarda küresel ısınmanın etkilerini en aza indirgeyecek çözümler belirlenecek.

İstanbul Grand Cevahir Otelde başlayan ve 14 Kasıma kadar sürecek olan toplantıların açılışı dün yapıldı.

UNCCD İdari Sekreteri Luc Gnacadja, dünyanın büyük bir tehdit altında bulunduğunu ve çevresel olarak önemli değişimler yaşandığını ifade etti. Çevrenin tahrip olması sonucunda biyoçeşitliliğin azaldığını, insan yaşamının tehdit edildiğini belirten Gnacadja, 150 yıl içinde bir Karbon Medeniyetihaline geleceğiz. Sözleşme, çölleşmenin akut bir tehdit olduğu bu dönemde daha acil çözümler sunuyor. Çölleşme ile küresel olarak mücadele edebilmek için geçen yıl Madridde 10 yıllık stratejiler belirlendi. İstanbul toplantıları, Madridde alınan kararların denenmesi açısından önem taşıyordedi.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Türkiyenin topraklarının yüzde 60ının erozyon ve çölleşme tehdidi altında olduğuna dikkat çekerek çölleşmenin, dünyanın birçok bölgesinde ekonomik, sosyal ve çevresel bakımdan önemli bir sorun olarak kendini hissettirdiğini belirtti. Çölleşmenin dünya genelinde 4 milyar hektardan fazla alan, 110 ülke ve 1 milyardan fazla nüfusu tehdit ettiğini vurgulayan Eroğlu, yıllık maliyetinin de 42 milyar dolar olduğunu söyledi. Eroğlu, insanlığın, aydınlık geleceğinin resminin İstanbulda çizilmeye başlanacağını dile getirdi.

Sonuçlar Taraflar Konferansı’na sunulacak

Küresel bir ortaklıkla çölleşmeyi azaltmak, önlemek ve bozulmuş alanları yeniden kazanmak, kuraklığın etkilerini hafifletmek için toplantılarda elde edilecek sonuçlar 2009 sonbaharında düzenlenecek olan 9. Taraflar Konferansına sunulacak.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler