Türkiye her yıl milyonlarca dolar kazanıyor

Türkiye şifa kaynağı bitki dışsatımından 50 milyon dolar kazandı.
Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2010 Cuma, 15:07

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, ormanlarımızın zengin odun dışı ürünleri, ülkemize her yıl milyonlarca dolarlık döviz girdisi sağlıyor. Ormanlarımızda bulunan defne yaprağından çiçek soğanlarına, her çeşit mantara dek dışsatım yapılarak ekonomiye kazandırılırken, orman köylülerine de istihdam sağlanıyor.

Açıklamada, ürün çeşidi sayısında son 5 yılda önemli artış sağlanarak 112 çeşit üründe değerlendirme yapıldığı belirtilerek, özetle şunlar kaydedildi:

“Türkiye defne yaprağı ihracatında 1 numaralı ülke konumunda bulunurken, kekik üretiminde Dünya talebinin yarısından fazlası ülkemiz tarafından karşılanmaktadır. Adaçayı, biberiye, mantar, çiçek soğanları önemli ihraç ürünleri olarak yer alırken, Çamfıstığı, keçiboynuzu, kestane gibi meyveli ürünlerde de ihracat devamlı artış halindedir. Buna paralel olarak da üretim ihracatla birlikte artış göstermektedir. Bakanlık odun dışı orman ürünleri ihracatında 2023 yılı hedefini 5 milyar dolar olarak belirlerken, 2000-2009 yılları arasında odun dışı orman ürünlerinde yapılan ihracat, defne yaprağında miktar olarak yüzde 105, değer olarak yüzde 200 artış, kekikte miktar olarak yüzde 55, değer olarak yüzde 87 artış, adaçayında miktar olarak yüzde 24, değer olarak yüzde 119 artış ve ıhlamur ihracatımız ise miktar olarak yüzde 120, değer olarak yüzde 380 artış göstermiştir.”

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.