Putin, Merkel ile görüştü

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, bugün Almanya'nın başkenti Berlin'de bir dizi temasta bulundu.

26 Kasım 2010 Cuma, 18:33

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, temaslarının ardından başbakanlıkta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Merkel, görüşmeden sonra Putin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Rusya'ya ekonomi yelpazesini genişletmesi çağrısında bulunarak, Rusya'nın gelecekte sadece ham madde kaynaklarından faydalanmaması gerektiğini söyledi.

Alt yapı çalışmalarında da Rusya'ya işbirliği teklifinde bulunan Merkel, bunun sadece ulaşım alanında değil, tıp teknolojisi, hastane inşaatı ve enerji verimliliği alanlarında da yapılabileceğini ifade etti.

Putin'in, Rusya ve AB ülkeleri arasında bir serbest ticaret bölgesi oluşturulması önerisini de olumlu karşıladığını kaydeden Merkel, Rusya ve AB, özellikle de Rusya ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilebileceğini söyledi.

Merkel, iki ülke arasındaki işbirliğinin önünde Rus ithalat gümrükleri ile Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) girmesi gibi bazı sorunların bulunduğunu, bunların aşılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Merkel, Rusya'nın avro bölgesine dahil edilmesi ile ilgili olarak da, Rusya'nın henüz bunu istediğini sanmadığını sözlerine ekledi.

Putin ise ülkesine girişlerde AB ülke vatandaşlarına kolaylıklar sağlamak istediklerini, ancak bunun karşılıklı olması gerektiğini belirterek, bu nedenle AB ülkeleri ile görüşmeler yaptıklarını belirtti.

WTO'ya da Rusya'nın gelecek yıl içinde girebileceğini ifade eden Putin, Rusya'nın üyeliğinin mümkün olduğunu, bu konuda çözülmesi gereken bir sorun kalmadığını kaydetti.

Putin, gelecekte avro bölgesine dahil olabileceklerini, ancak bunun için öncelikle ekonomik güç dengesinin sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.