Lodos deniz ulaşımını aksattı

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) bazı seferleri, lodos nedeniyle iptal edildi.

27 Kasım 2010 Cumartesi, 06:59

İDO'nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, lodos nedeniyle Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy hattındaki seferler yapılamıyor. Aynı nedenle Eskihisar-Topçular araba vapuru hattı seferleri ile saat 09.30'daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı, Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 08.00'deki Armutlu-Armutluk-Yenikapı-Bostancı, 07.30'daki Yalova-Yenikapı deniz otobüs seferleri ile saat 08.15'deki Yalova-Pendik, Pendik-Yalova 07.30'daki Bursa-Yenikapı, Yenikapı-Bursa ve 07.00'deki Pendik-Yalova, Yenikapı-Bandırma, Yalova-Pendik ile hızlı feribot seferleri de iptal edildi.

 

Çanakkale Boğazı'nda lodos

Çanakkale Boğazı'nda etkili olan lodos, deniz ulaşımında olumsuzluklara neden oluyor. Zaman zaman hızını artıran fırtına nedeniyle, Gelibolu-Lapseki, Kepez-Eceabat, Geyikli-Bozcaada ve Kabatepe-Gökçeada arasındaki araba vapuru seferleri geçici olarak durduruldu. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında ulaşımı sağlayan GESTAŞ A.Ş yetkilileri, Çanakkale-Eceabat arasındaki seferlerin ise normal olarak sürdürüldüğünü açıkladı.

 

Uzun araç kuyrukları oluştu

Çanakkale Boğazı'nda etkili olan lodos nedeniyle araba vapuru seferleri durduruldu. Kent merkezinde uzun araç kuyrukları oluştu. Zaman zaman hızını artıran fırtına nedeniyle Gelibolu-Lapseki, Kepez-Eceabat, Geyikli-Bozcaada ve Kabatepe-Gökçeada arasındaki araba vapuru seferlerinin geçici olarak durdurulması üzerine Asya'dan Avrupa'ya geçmek isteyen araçlar uzun kuyruklar oluşturdu. Özellikle Lapseki-Gelibolu ve Eceabat-Kepez hattını kullanan tır ve ağır tonajlı araçların, Çanakkale-Eceabat hattını kullanmak istemeleri nedeniyle artan yoğunluk, İskele Meydanı'na uzanan Demircioğlu caddesinde, çift sıra depolama yapılmasına neden oldu.

Çanakkale ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş yetkilileri, durdurulan seferler nedeniyle aksayan ulaşımın neden olduğu araç yoğunluğunu gidermek için Çanakkale Eceabat seferlerini aralıksız yapmaya başladıklarını bildirdi. İskele meydanında da yapılan depolama ile toplamda 4 gemi ile aralıksız sefer yapıldığını belirten yetkililer, uzun araçlar nedeniyle artan kuyrukların kısa sürede sonlandırılacağını ifade etti.

 

Bazı seferler yeniden başladı

Çanakkale Boğazı'ndaki kuvvetli lodos nedeniyle durdurulan bazı araba vapuru seferleri yeniden başladı. Rüzgarın etkisini kaybetmesinin ardından, Gelibolu-Lapseki hattındaki araba vapuru seferleri yeniden başladı. Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş yetkilileri, Gökçeada ile Bozcaada'ya akşam seferlerinin yapılacağını belirtti. Yetkililer, Kepez Eceabat seferlerinin ise hala yapılamadığını bildirdi.