Antik kentin 'mayın esareti' bitiyor

Gaziantep'te Suriye sınırında bulunan Karkamış Antik Kenti'ndeki mayınların temizlenmesi için yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı.

29 Kasım 2010 Pazartesi, 08:45

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu, Gaziantep İl Özel İdaresi'nin 21 Ekim 2009'da yaptığı ihalenin ardından 29 Mart 2010'da başlayan mayın temizleme çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Bölge turizmine yeni bir soluk kazandırması beklenen Karkamış Antik Kenti'nde, mayın temizliğinin ardından ilkbaharda bilimsel kazılara başlanabileceğini ifade eden Efiloğlu, ''Tarihe tanıklık etmek için sabırsızlanan Karkamış Antik Kenti'nde, mayın temizleme çalışmalarının ardından yoğun ve uzun soluklu bilimsel kazı çalışmaları yapılacak'' dedi.

Efiloğlu, antik kentteki bilimsel kazıların kimler tarafından yapılacağına Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın karar vereceğini ifade ederek, kazılarda Türk ve yabancı bilim adamlarının birlikte görev alabileceğini bildirdi. Antik kentin çevresiyle birlikte düşünüldüğünde önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Efiloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Gaziantep İl Özel İdaresi'nin gerçekleştirdiği ihale, üzerinde Karkamış Antik Kenti'nin de bulunduğu 670 dekar alana 1957 yılından itibaren döşendiği belirlenen mayınların 300 günde elle temizlenmesini öngörüyordu. Çalışma ufak tefek rötuşlar dışında tamamlandı. Çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte antik kenti turizme kazandırmak için gerekli bilimsel kazılara başlanacak. Karkamış Antik Kenti'nde bulunduğu alan da turizm bakımından önemli. Antik kentin hemen yakınında bölge için bir başka zenginlik olan Karkamış Barajı var. Ayrıca Almanların yaptığı tarihi demiryolu köprüsü Carablus da antik kentin çok yakınında. Karkamış Antik Kenti'nin de Geç Hitit Döneminin önemli yerleşim merkezlerinden olduğu biliniyor.''

Efiloğlu, ''Gılgamış Destanı''nın Karkamış Antik Kenti'nde geçtiği, ''Kadeş Antlaşması''nın bu kentte yapıldığına ilişkin iddialar olduğunu, bilim adamlarının antik kentte yürüteceği çalışmaların bu iddiaların gerçek olup olmadığı konusuna ışık tutacağını ifade etti. Antik kentte yürütülecek bilimsel kazılarda görev alacak personelin temin edilmesinde sıkıntı yaşanmaması için de çalışma yapıldığını da aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Efiloğlu, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün kurs açarak 170 kişiyi eğitti, eğitimi tamamlayanlara kazılarda görev alabilmelerini sağlayacak sertifika verdiğini kaydetti.
 

Çalışmada mayın köpekleri de kullanıldı

Gaziantep İl Özel İdaresinin açtığı ihaleye kazanarak Karkamış Antik Kenti'ndeki mayınların temizlenmesi işini üstlenen Nokta Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Keklik de ihale ile üstlendikleri işi tamamladıklarını ve mayınlardan temizledikleri alanı Gaziantep İl Özel İdaresi'ne teslim etme aşamasında olduklarını belirtti. Çok zor bir çalışmayı başarıyla tamamladıklarını anlatan Murat Keklik, ''Mayın temizleme çalışmalarında, bulunan mayın yerinde imha edilir. Bizim temizlediğimiz alanda antik kentin bulunması nedeniyle biz mayınları bulundukları yerden kaldırdık, bir başka yere taşıdık ve güvenlik önlemleri alarak imha ettik. Mayın temizliğini Birleşmiş Milletler Uluslararası Mayın Temizleme Standartları hükümlerine uygun biçimde yaptık. Mayın temizleme çalışmalarında Bosna Hersek'ten getirdiğimiz 2 mayın köpeğinden de yararlandık. Mayına karşı yüksek duyarlılığı olan bu köpekler çalışmamıza önemli katkı sağladı'' dedi. 

Karkamış Antik Kenti, Gaziantep'in Karkamış ilçesi Fırat Nehri'nin batı kıyısında, Türkiye-Suriye sınır hattında bulunuyor. Karkamış krallarından söz edilen ilk belgelerin M.Ö. 1700'lü yıllara ait olduğu sanılıyor. Karkamış Antik Kenti'nden 1940'lı yıllarda çıkarılan büyük taş bloklar üzerine yapılmış resmi ve dini motifli kabartmalar halen Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileniyor. Karkamış Antik Kenti, Anadolu, Mezopotamya ve Mısır'a uzanan yolların çok önemli bir noktasında bulunması dolayısıyla Doğu Arkeolojisinin en önemli yerleşimlerinden biri kabul ediliyor.